Kardinal Neon

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Kardinal Neon

             Güney Amerika kökenli bu rengârenk balık türü akvaryumlarda özenle bakılacak ve beslenecek bir tür. Latince ismi Paracheirodon axelrodi olan kardinal neon türü Güney Amerika bölgesinde yavaş ve temiz olan kahverengiye yakın sularda yaşamayı sever. Davranış şekli barışçıldır.

            Kendi türlerine ve diğer türlere karşı barış gösterir. Akvaryumlarında her tür ile dost şekilde yaşayabilir. Fakat akvaryumun yeterli boyutta olması gerekir. Her türde olduğu gibi dar alanlarda sinirlenmesi normal karşılanmalıdır. Kardinal neon suların orta seviyesi ile yüzeyinde yüzmekten hoşlanır.

 

            Akvaryum ayarlamada bu şekilde alanlara dikkat edilmeli. Dişi ve erkek ayrımında en önemli fark dişinin daha yuvarlak ve daha iri bir görünüme sahip olmasıdır. Erkek tür daha zayıf ve ince bir yapıdadır. Su sıcaklıkları 23 ile 27 derece arasında olmalıdır. En fazla 4 santimetre büyüme özelliği bulunan bu tür için 40 litreden daha küçük akvaryum tercih edilmemelidir. Su seviyelerini ve sertliklerini iyi ayarlamak gerekir.

            Kardinal neon türlerinin su sertliğini sert ve ya çok yumuşak olarak tercih etmeniz gerekir. Bu ideal olandır. Üremeleri sırasında çiftleri başka bir akvaryuma almak gerekir. Burada çiftleşen kardinal neon çifti bir süre sonra 500 civarında yumurta bırakır. Daha sonra eski akvaryuma alınmalı. Yaklaşık 5 gün sonra yavrular kendi kendilerine yüzmeye ve beslenmeye başlarlar. Yem yeme alışkanlıklarını da çabuk kazanır yavrular. Sularının PH seviyesini 3 ile 7,5 arasında ayarlamak gerekir.

            Barış içerisinde yaşamaya alışık bu tür ile en az altı olarak beslenmelidir. Karanlıkta saydam bir görüntüye sahip olurlar. Işık yandığında tekrar eski renklerine kısa sürede dönerler. Suyunu temiz tutmak gerekir. Etçil beslenme biçimini benimsemiştir. Kurutulan ya da dondurulan balık türü besinler ile beslenebilirler.

            Akvaryumlarında bitki ve kaya süslemeleri yapabilirsiniz. Akvaryumlarında en az altı aynı türden balık için 40 litrelik bir akvaryum yetecektir. Diğer türler ile de yaşayabilir. Balık severlerin akvaryumlarına renk katacak olan bu balık türünü beslemek isteyeceğinizden emin olun. Kardinal neon ilanlarımıza aşağıdan bakabilirsiniz.