Karpuz Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Görkem F1 Karpuz Tohumu
Görkem F1 Karpuz Tohumu
Niğde-Niğde
316,80

Karpuz Tohumu

Karpuz tohumu yaz ve ilkbahar ayları içerisinde ekilmesi önerilen bir tohum cinsidir. Özellikle de karpuzdan alınacak olan verim ve hasat bu mevsimlerde oldukça daha kaliteli olmaktadır. Karpuz tohumu ekilirken derinliğinin 2,5 ile 3 cm arası olması uygun bir ölçü olacaktır. Bunun yanı sıra sıraların üzerinde bulunan mesafeler ise 8-100 cm arası ölçülmelidir. Ayrıca sıraların arasında 150-180 cm gibi bir mesafe bırakılmalıdır. Sebze tohumları arasında sıralar arası en uzun bırakılan mesafe karpuzlara aittir. Karpuz tohumu veya fidesi olması bu aralıkları değiştirmemektedir.

Karpuz Tohumunun Çimlendirilme Teknikleri

Her tohumda olduğu gibi karpuz tohumunun da mutlaka bir gün suda veya bir gün nemli bezde bekletilmesi uygun bir işlem olacaktır. Bu işlem neticesinde karpuzların çimlendirilme hızı ve sayısında artış yaşanmış olacaktır. Tohumlar viyollarde çimlendirilmelidir. Kabın üzerinde 3 cm boşluk kalana kadar ince olarak elenmiş toprağa yer bırakılmalıdır. Daha sonra karpuz tohumu eklenmeli ve üzerinde boş kalan alana aynı topraklı karışım konulmalıdır. Bu toprak karışımında mutlaka gübreler bulunmalıdır. Nemlendirilen bu toprak daha sonra naylon bir şeffaf aparat ile kapatılmalıdır.

Karpuzun Ekilme İşlemleri

Çimlendirme işlemleri sonrasında 8 ile 10 gün arası bir süre geçtikten sonra naylon kaldırılmalıdır. Fide haline gelmiş olan karpuz tohumları artık ekime hazır hale gelmiştir. Ekime hazır olup olmadığını karpuz fidesinin 4-5 cm uzadığında anlayabilmek mümkündür. Açık arazi üzerine çimlendirilecek olan karpuzların mutlaka işlenmiş toprağa ekim dikim işleminin sağlanması gerekecektir. Yerleştirilen fideler mutlaka 3 cm toprak yardımı ile kapatılmalıdır.

Karpuz Fidelerinin Dikimi

Fideler dikilirken mutlaka serin ama rüzgar olmayan havalar tercih edilmelidir. Ayrıca karpuz fidelerinin güneş ışınlarından yararlanabilmesi için kuzey güney istikameti içerisinde dikilmesi önemli olacaktır. Eğer çift dikim yapılırsa böylece uzun bir süre boyunca sulama ve hasat maliyetleri de düşmüş olacaktır. Toprakta gereken mineraller bulunmuyorsa gübreleme ve ilaçlama yapılmalıdır. Don olayı geçirmiş olan topraklarda karpuz fidesinin şansı bir hayli düşmüş olacaktır.