Katmer

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Katmer

Katmer

Hamur işi kahvaltıların, çay saatlerinin, davetlerin ve özel günlerin vazgeçilmez ikramları arasında yer almaktadır. Katmer en sık yapılan hamur işi çeşitleri arasında yer almaktadır. Katmer, Türkiye’nin değişik yörelerinde değişik tatlarda yapılan bir lezzettir. Hamurun 2 mm kalınlığında açılıp, arasına tahin, Antep fıstığı, yağ veya haşhaş sürüldükten sonra saçta pişirilerek yapılmaktadır. Katmer, gözlemeden farklı bir hamur işi çeşididir.

Katmer özellikle güneydoğu Anadolu bölgesinin lezzetleri arasında bilinmektedir. Gaziantep ve civarında Antep fıstığı ile tatlı olarak yapılmaktadır. Ege bölgesinde ise tam tersi, tuzlu bir hamur işi olarak bilinmektedir. Afyon ve Uşak illerinde haşhaşlı katmer meşhurdur.

Katmer Yapımı

Katmerin ana malzemeleri zeytinyağı, un, tuz, margarin ve tahindir. Un, tuz, su ve zeytinyağı kişi sayısına göre oranlarda ayarlanarak hamur halinde yoğrulur. Yumuşak bir hamur elde edilir. Margarin bir tavanın içerisinde eritilip bir süre soğuması beklenir. Hamur yoğrulduktan sonra 20 dakika kadar dinlendirilir. Dinlenen hamurdan yumurta büyüklüğünde bezeler ayrılır. Mantı yufkası inceliğinde hamur açılır. Eritilmiş margarin, tahin ile karıştırılır. Tahin – margarin karışımından açılan bezenin üzerine sürülür. Kenarlar içe doğru kıvrılarak ortada büyükçe bir delik açılır. Bu şekilde hamur küçük bir rulo haline getirilir. Bu rulolar bir süre donması için buzdolabında dinlendirilir. Tüm bezelere aynı işlem tekrarlanır. Donduktan sonra merdane yardımı ile tekrar açılarak sac üzerinde veya yağsız teflon tavada pişirilir. Koyu şerbet, domates, peynir ile servis edilir. Margarin yerine lezzet açısından tereyağı tercih edilebilir. Katmer yapımı yörelere göre değişiklik göstermektedir.

Gaziantep Katmeri

Gaziantep katmeri, katmer içerisine Antep fıstığı konularak hazırlanan bir tür tatlıdır. Bu katmerin hamuru çok ince elde açılabileceği gibi baklavalık hazır yufka ile de hazırlanabilir.

El açımı ince yufka veya hazır yufka eritilmiş tereyağı ile yağlanır. Çekilmiş Antep fıstığı serpilir. Eşit oranda şeker serpilir. En son üzerine parça parça kaymak konulur. Yufka önce kare sonra üçgen olacak biçimde katlanır. Tüm yufkalar bilene kadar bu işleme devam edilir. Teflon geniş bir tava tereyağı ile bolca yağlanır. Tatlılar tavanın içerisinde arkalı önlü kızartılır. Sıcak servis edilir.