Kavun Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Ananas Kavun Tohumu
Ananas Kavun Tohumu
Niğde-Niğde
25,00

Kavun Tohumu

Kavun tohumunun ekim işlemleri özellikle de ilkbahar ve yaz aylarında yapılmaktadır. Böylelikle kavun tohumunun kalitesi ve hasadı daha verimli olarak sağlanabilecektir. Kış ve sonbahar ayları kavun yetiştirmek için uygun zamanlar arasında yer almamaktadır. Kavun ekilirken toprakta oluşturulması gerekilen derinlik 2 ile 2,5 cm değerini aşmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra sıralar üzeri oluşturulacak olan mesafenin ise 50 ile 60 cm arasında olması gerekecektir. Ayrıca sıralarının arasında yaklaşık olarak 150 ile 200 cm mesafe bulundurulmalıdır. Eğer kavun tohumu değil de kavun fidesi ekilecekse o halde bu aralıklar yine aynı santimlere göre yapılması gerekecektir.

Kavun Tohumu Çimlendirme İşlemleri

Genel olarak kavunların ocaklara atılmasından önce mutlaka tohumların bir gün öncesinden suda kalmasında büyük fayda vardır. Islatma imkânı yoksa o halde mutlaka nemli bez içerisinde bir gece dinlendirilmesi gerekecektir. Bu da kavunun çimlendirme hızını arttıracaktır. Kavun tohumu için toprağın ısısının 10 ile 20 derece arasında bir değer taşıması gerekmektedir. Kavun tohumları önce bir kap içerisinde çimlendirilmelidir. Kabın dolmasına 2,5 cm kala ince olarak elenmiş toprak ve gübre karışımı doldurulması şarttır. Daha sonrasında kavun tohumu içerisine konulmaktadır. Kalan kısmı tekrar toprakla örtmek gerekecektir. Bu işlem sonrası fıs fıslardan yardım alarak nemlendirme işlemine geçilir. Genel olarak çimlendirme işlemleri 8 ile 10 gün arası değişecektir.

Kavun Tohumlarının Toprağa Ekilme İşlemleri

Çimlenen kavun tohumları artık fide haline gelmektedir. Eğer 4-5 cm boyutuna ulaştıysa artık toprakla buluşturabilirsiniz demektir. Açık arazilerde ekim dikim işlemi öncesi toprağın ekilmesi ve hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Ekim dikim işleminden önce mutlaka toprağın ısısının uygun olmasını sağlamak gerekecektir. Böylece sebze tohumları toprakla daha çabuk buluşabilir ve temas edebilir.

Kavun Tohumları İlaçlama Yöntemleri

Fideler arasında 50-60 cm ve sıralar arasında da 150-200 cm bırakarak ekim dikim işlemleri yapıldıktan sonra belirli periyotlar ile ilaçlama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu sayede kavunların hasata giderken daha fazla verimli ve lezzetli olması sağlanabilecektir.