Kavurma

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Kavurma

Kavurma

Dolabın olmadığı zamanlarda etin saklanma yöntemi olarak bulunmuştur. Hayvanların etinin tuz ve kuyruk yağının birlikte pişirilmesinden sonra soğutulup ambalajlanması ile yapılır. Kavurma yapılmadan önce önemli olan şey ise, hayvanın uygun aşılarının olup olmadığı, hijyen kurallarına göre kesilip kesilmediği veya testlerden olumlu puan alması önemlidir.

Kavurma eğer doğru şartlar altında güzel bir şekilde pişirilip, soğutulup ve ambalaj yapılırsa çok güzel ve besleyici bir besin maddesi olur. Sonuçta yenilen şey et ve et yenilirken bakterilerden arındırılmış olması ve bozulmaya yüz tutmamış olması önemlidir.

Kavurma işte bu yolla bulunmuş uzun süreli bir saklama yöntemidir. İstediğiniz zaman ambalajı açarak tüketebilirsiniz.

Kavurma Tarifleri

Kavurmayı birçok alanda kullanabilirsiniz. Özellikle birçoğumuzun kahvaltısının vazgeçilmezi bir şarküteri ürünüdür. Kavurmalı yumurta çok güzel bir tat bırakır ağızlarda. Veya kahvaltının yanında çatalınızla aldığınız birkaç parça kavurma gününüzün muhteşem ve enerji dolu geçmesine yardımcı olabilir. Bunların dışında kavurmanızı şu şekilde yemeklerde de kullanabilirsiniz;

Kavurmalı börek örneğin, çok lezzetli ve unutulmaz bir hamur işi öğünüdür. Bunun dışında kavurmalı pizza bile yapabilirsiniz. İnternet üzerinde gezerek birçok kavurma ile yapılan öğün tarifine ulaşabilirsiniz.

Neden Kavurma?

Kavurma birçok açıdan tercih sebebidir. Etinizi uzun süre saklamak ve bozulmadan istediğiniz zaman yiyebilmenizi sağlayan bir üründür kavurma. Üstelik etin kavurma olduktan sonra hiç protein ve vitamin değerinde eksilme olmadığı yapılan bilimsel testler sonucunda kanıtlanmıştır.

Evet, eskiden dolaplar ve derin dondurucular yoktu ve eti saklamanın yollarını arıyorlardı insanlar. Kavurma bu yolla ortaya çıkmış ve eti olduğu gibi saklayan birçok yönteme göre hala tercih edilmektedir. Bunun sebepleri değişik değişiktir. Yiyeceğiniz etin bozulmamasını sağlamak konusuna değinmiştik. Ancak bunun dışında da sebepler vardır. Örneğin kavurma eti tadı bu tercihimizin başında gelmektedir.

Birçok et çeşidine göre lezzeti ile göz dolduruyor kavurma. Her iki anlamda da yani. Hem yerken lezzetinden gözleriniz doluyor hem de tercih sebebi olması nedeniyle göz önünde bulunan bir lezzet. Üstelik daha önce de bahsettiğimiz gibi vitamin ve protein değerlerinden hiçbir şey kaybetmiyor.