Keçi

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Keçi

Keçi; küçükbaş hayvan dediğimizde akla ilk gelen hayvanlardandır. Evcil keçilerin sütünden ve postundan yararlanıla bilinir. Yavrusuna oğlak, yavrusuna çebiç, erkeğine teke denir. Keşmir ve Ankara keçisi olarak adlandırılan cinsler oldukça rağbet görürler.

Keçiler Ne ile Beslenir ve Nerelerde Yaşarlar?

Genellikle Anadolu’nun sarp yamaçlarında yetiştirilebilen bir hayvandır. Yüksek dağlara kolaylıkla tırmanıp, uçurum kenarlarında korkusuzca dolaşırlar. İlkbahar mevsimlerinde taze çıkmış filiz ve otları yemeyi çok severler. Daha önceden ormanlara zarar verildiği düşünülse de son yıllarda yapılan araştırmalara göre orman yangınlarını önledikleri tezi ortaya atılmıştır. Evcil olmayan keçilerin ağaçların filizlerini yiyerek ormanlara zarar verdiği bilinmekte fakat bu dönemlerde otlanma yasağı koyularak bu zararın önüne geçilebilir.

 İnsanlar Keçilerden Hangi Alanlarda Yararlanır?

Hayvanlar âleminin en inatçı hayvanı olarak bilinmesinin en büyük nedeni hiçbir zorluktan çekinmemesi ve yüksek dağlara tırmanabilmesindendir. Dünyada en çok süt veren keçi cinsleri malta ve saanen keçisidir. Yıllık ortalama 1000 kg süt elde edile bilinir. Derileri oldukça kıymetlidir ve birçok ürünün elde edilmesinde kullanılır. Bunların belli başlıcaları şunlardır; eldiven, çanta, ayakkabı gibi çeşitlendirilir. Keçilerin sütü az yağlı olmasına rağmen oldukça besleyicidir.  Bu yüzden anne sütüne eş değer olarak da bilinmektedir.  6-7 çeşit keçi ırkı olduğu bilinmektedir. Evcil olmalarından dolayı insanların hizmetindelerdir. Keçilerin gebelik süresi 23 haftadır. Doğduktan 1-2 saat sonra annelerini tanıyabilir ve onları kolaylıkla takip edebilirler. Ortalama ömürleri 12-15 yıl arasındadır.