Kedi

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Kedi

Kedi beslenmesi oldukça önemlidir. Kedi etobur bir hayvandır. Doğası gereği uzun süreli açlıklarda ise ot ile beslenebilir. Bazen ot ile oynarken kediler otu yiyebiliyor. Ama asıl olarak almaları gereken ettir. Kedi yavrularında beslenme daha farklıdır.

Kedi Yavrularında Beslenme

Kedi yavruları daha küçük iken onları her şeye alıştırmak gerekir. Çünkü kedi yavruları ilerde seçici olabilir. Daha uysal ve küçük iken çoğu besini vermek daha yararlı olacaktır. Yavru kediler anne sütünü çok sever. Süt, yoğurt ile beslenen kedilerde sağlıklı diş gelişimi görülür. Hızlı büyüme yaşanır.

Yetişkin kedilerde beslenme

Irk ve yaşına uygun olarak çeşitli mamalar mevcuttur. Siz de yetişin kedinizin yaşına ve ırkına uygun mama edinin. Mama haricinde süt, yoğurt verebilirsiniz. Ayrıca kediler eti de çok sever. Et ve kemik ile hem diş gelişimi sağlanır.  Aşırı fosfor kedinin böbreğini kötü etkiler. Fosfor miktarına ve kediyi beslemeye dikkat edilmelidir. Kediler susar. Bu yüzden de onu beslerken suyunu da verin. Suyunu eksik bırakmayın.

Kedi Mamalarının Özellikleri

 Kedi mamalarının bazı özellikleri taşıması gerekir. En önemlisi de bağışıklık sistemini güçlendiriyor olmasıdır. Kasları besleyip güçlendirmelidir. İçeriğindeki vitamin ve proteinler organizmanın ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Sağlıklı ve kolay sindiriliyor olmalıdır. Deriye sağlık kedinin tüylerine de parlaklık katmalıdır. Kedi beslenmesi önemlidir. Bu yüzden kediye uygun miktarda ve türde besin verilmelidir.