Kafes

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Kafes

Kemirgenlerin Kafesi

Kemirgen deyince direk aklımıza hamsterlar gelmektedir. Gelin sizlerle onların yani kemirgen kafesleri hakkında konuşalım. Bir hamster kafesi yaklaşık olarak 50*30*30luk bir kafes en uygun olanıdır. Fakat unutmayın kafes ne kadar büyük olursa hamsterınız da o kadar mutlu olacaktır.

Plastik tabanlı bir kafesin temizliği oldukça kolay olacaktır. syrianlar için tel, dwarflar için ise akvaryum veya çevresi plastik ağırlıklı ya da hamsterınızın kaçamayacağı kadar sık tel ile çevrelenmiş kafesler uygun olacaktır.

Kafeste koşma tekerleği olmazsa olmazlardandır. Yeteri kadar hareket etmeyen hamster sağlık soruları yaşayabilir. Fakat tekerleğin boyutunun hamsterın boyutuyla doğru orantılı büyüklükte olmasına da dikkat edin.

Hamsterların Yaşam Alanları

Hamster bir çölde yaşayan kemirgen türleridir. Şirin ve ele gelmesi ve bakılması oldukça kolaydır. Kemirgen olduğu için ısırma güdüsü de vardır, elinizde yiyecek kokusu alırsa elinizi dişiyle yoklayabilir. Temiz, kokusuz ve de sessizdir. Gözleri iyi görmemekle beraber, çok iyi de koku ve duyma hislerine de sahiptir. Ömürleri yaklaşık olarak 3 4 senedir.

Kemirgenlerin ortak özelliklerinden bir tanesi de; dişleri sürekli olarak uzar. Bu sebeple dişleri aşındıracak kemirme taşı ve kemirme dalları her zaman kafeslerinde bulunmalıdır.

Hamsterlar tek yaşamı sever

Hamsterlar yalnız yaşamayı severler. Bu sebeple kafesinde istediğinde saklanabilecekleri yerleri olmalıdır. Dişi hamsterlar, eğer ki çiftleşmeye hazır değil ise kafesine koyduğunuz erkeği öldürebilir. Kavga ettiklerini görürseniz eğer hemen ayrı kafeslere yerleştirin.