Kemirgen

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Kemirgen

Kemirgenler, memeliler sınıfından olan hayvanlar âlemidir. Uzun dişleri olan bu hayvanlar genelde ağaçlarıyla da diğer yiyecekler kemirdiği için adlarına kemirgen denmektedir. Kemirgenler grubundaki hayvanlar, kunduz, fare, sıçan, tavşan, sincap, kirpiler olmak üzere çeşitlidir. Bu hayvanlar sevimli ve hareketlidirler.  Ağaç tepelerinde yaşayan ya da toprak altında yaşayan kemirgenler, ağaç kovuklarından, yapraklarından ya da gövdesinden de beslenebilir. Kemirgenler çok doğurgan hayvanlardır.  Bu yüzden de hızlı ürerler. Beslenmeleri de önem arz eden kemirgenler nasıl beslenmelidir?  Hangi miktarlarda, hangi yiyecekler hangi kemirgene nasıl verilmelidir? Bunun için bu makalede kemirgenlerin özellikleri ve bu kemirgenlerin beslenme ihtiyaçları, beslenebilecekleri gıdalar anlatılacaktır.

Kemirgenler Nasıl Beslenmelidir?

Evde beslenen en sık kemirgen türü hamsterdır. Hamsterler az yer ve yediğini de depolar. Yalnız yaşamayı seven sessiz, sakin hayvandır. Günün çoğu kısmını uyuyarak geçirirler.

Sebze, taze et, küçük sulu meyveler, çekirdekler hamsterlerin en sevdiği gıdalardır. Bu gıdaları ve ona uygun yemi vererek onu uygun bir şekilde beslemiş olursunuz.

Evde beslenen bir diğer kemirgen de kirpidir.

Kirpilerde Beslenme

Kirpilerde beslenme diğer kemirgenlerdeki besleme gibidir. Taze meyve ve sebzeler özellikle de yeşil sebzeler, kuru tahıllı yiyecekler, kabuklu sert gıdalar( fıstık, fındık, ceviz), pişmiş et, taze yiyecekler verilmelidir. Kirpiler evcil olmayan ama sonradan evcilleştirilebilen kemirgen türüdür.  Kirpilerde fazla yiyecek tüketen kemirgenlerden değildir. Sıklıkla çekirdek yediği de görülebilir.