Kereviz Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Kereviz Tohumu

Kereviz tohumları genel olarak bakıldığında ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde ekildiği görülmektedir. Kış aylarında istenilen performansı sağlayamayan kereviz tohumu bu nedenle hasadın verimliliğini de düşürecektir. Bunun önlenebilmesi için mutlaka hasat verimliliği adına kereviz tohumunun kış hariç dönemlerde ekilmesi gerekmektedir. Kereviz tohumu ekilirken mutlaka derinliği 0,5 mm ile 1 cm olarak ayarlanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra sıraların üzerindeki mesafe ise 50 ile 60 cm arasında olmalıdır. Ayrıca sıralarının arasındaki mesafelerde de 90 ile 130 cm olarak ölçülmelidir. Eğer fide kullanılacaksa o zaman kereviz tohum ekimleri ile kereviz fide dikimleri aynı zamana denk getirilmelidir.

Kereviz Tohumunu Çimlendirme İçin Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Öncelikle kereviz tohumlarının ocaklara atılmadan önce mutlaka 1 gün su içerisinde bekletilmesi gerekecektir. Ya da nemli bir bez içerisine sararak bekletmek de mümkün olabilecektir. Bu sayede kereviz tohumunun çimlenme yüzdesi de büyük bir artış gösterecektir. Topraktaki ısının ise 10 ile 20 derece arasında olması oldukça uygun olacaktır. Çimlendirme işlemi yapılırken önce bir kap içerisinde 1 cm boşluk kalacak kadar ince olarak elenmiş toprak ve gübreden yardım almak gerekecektir. Bu işlem sonrası hafif bir şekilde nemlendirmek uygun olacaktır. Bu işlem sonrası kereviz tohumunu yerleştirip üzerine tekrar toprak konulması ve ıslatılması gerekmektedir. En son şeffaf bir naylon ile kapatılması gerekecektir.

Kereviz Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Çimlendirme işlemi 15 ile 20 gün sürecektir. Bu sayede fide artık toprağa dikilmeye hazır hale gelmiş olacaktır. Ne zaman ki kereviz fidesi 4-5 cm boyutlarına ulaşır işte o zaman bahçe veya saksıya ekim dikim işlemi gerçekleştirilir. Kereviz tohumları bahçe ve saksı harici büyük arazilerde çimlenecekse o zaman mutlaka toprağın işlenmiş toprak olmasına dikkat edilmelidir. Böylece sebze tohumları daha büyük bir verim sağlayacaktır.

Kereviz Tohumu Ekilecek Olan Toprağın Özellikleri

Mutlaka işlenmiş toprağa ekilmesi gereken kereviz fideleri yeterli mineral ve torflardan faydalanmalıdır. Bunun yanı sıra organik ilaçlama ürünlerinden de yardım alınması önemli bir husustur.