Arpa

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Arpa

Arpa buğdaygiller arasında yer alan bir hububat cinsi olarak binmektedir. Arpanın yaprakları yassı, çiçekleri ise kolay başak biçimindedir. Arpanın başak bölümünün ekseni dişli olmakla birlikte her diş üzerinde üç başakçık ve her başakçıkta bir kısır ve bir adet randımanlı bir çiçek bulunmaktadır.

Arpanın meyvesi ise buğday tanesine benzemektedir. Arpanın yetişme koşulları incelendiğinde çok kuru veya çok ıslak olmayan tüm arazi ve tarlada yetiştiği söylenebilmektedir.

Tarla/arazi/emlak ilanları üzerinden arpa yetiştirmek için uygun tarla ve arazi bulabilirsiniz.

Arpanın Yetişme Koşulları

Arpa soğuğa ve sıcağa dayanıklı bir üründür. Arpanın çeşitleri bulunmaktadır. Bu nedenle arpa çeşitlerine göre bir kısmı sonbahar bir kısmı ise ilkbaharda ekilmektedir.

Sulu tarla ile arpa ekimi oldukça kolaylaşmaktadır. Sulu tarla tarımı yapılan bitkilerin büyüme evresinde ihtiyaç duyacağı suyun su kaynağından alınmak suretiyle suyun kontrollü bir şekilde sağlandığı arazilerdir.

Arpa yetiştirirken tarım arazilerinin çok kuru veya çok fazla sulu olması önerilmez. Kiralık sulu tarla arazileri sayesinde arpanın ihtiyaç duyduğu su kontrollü bir şekilde sağlanabilmektedir.

Arpanın Kullanım Alanları

Arpa azotlu madde yönünden zengin bir ürün olduğu için hayvan yemi olarak sık sık kullanılmaktadır. Ayrıca arpa ekmek yapımında da kullanılan bir maddedir.

Besin değeri bir hayli yüksek olan arpanın %60’lık kısmı nişastadan meydana gelmektedir. Dünya çapında arpa üretimi bir hayli fazladır