Arpa

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Arpa

Buğdaylardan bir bitki olarak bilinen arpa yaygın olarak kullanılan tarım bitkileri arasında yer almaktadır. Ekmek ve bira yapımında kullanıldığı gibi, hayvanlara yem olarak üretilen arpa çeşitleri de bulunmaktadır. Buğday familyasında bilinen bu tarım bitkisi, dünyanın en eski bitkileri arasında bilinmektedir.

Tek yıllık, uzun ömürlü bir tarım bitkisi olan arpa yetiştiriciliği, birçok kişinin de geçim kaynağı olarak kabul edilmektedir. Tarım ile uğraşan kişiler, yaşadıkları iklim ve ekecekleri toprak el verdiği sürece arpa üretimi yapmaktadır.

Arpa Yetiştiriciliği

Buğdaydan sonra en çok ekimi yapılan tarım bitkisi, arpa olarak bilinmektedir. Eğer tarlada daha önce buğday yetiştirildiyse arpa ekimi önerilmemektedir. Bu nedenle buğday ekimi öncesi ve sonrasında aynı tarlaya arpa ekilmemelidir. Organik madde açısından zengin, havalanması ve nemlenmesi uygun, nötr reaksiyonlu topraklar arpa ekimi için en uygun toprak çeşidi olarak bilinmektedir.

Arpa Ekimi

Arpa yetiştiriciliği ile uğraşan kişiler, arpa ekmeden önce toprağı bitki kalıntılarından temizlerler. Ardından 15 – 20 cm sürüm yapılarak toprağa karışması sağlanmaktadır. Arpa ekiminde gübreleme konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Ekim öncesinde toprak gübrelenmeden bir toprak analizi yaptırılmalıdır.

Bu analiz sonuçlarına göre uygun gübre ve gübre miktarına karar verilmesi gerekmektedir. Ekimden en az 1 hafta önce toprağın gübrelenmesi lazımdır. Ekim zamanı ise ekilecek olan arpa çeşidine göre değişmektedir. Yazlık arpalar genellikle ekim ayında ekilmektedir.