Bostan

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Bostan

Bostan

Sebze, meyve ve çiçek bitkilerinin yetiştirildiği tarlalara bostan adı verilmektedir. Sulanabilir veya sulanamayan arazilere bostan kurulması mümkündür. Arazi seçimi bostan içinde yetiştirilecek tarım bitkisi türüne göre belirlenmektedir.

Bahçe ile uğraşmayı seven kişiler, sahip oldukları ve verimli toprağı alan arazileri bostan yetiştiriciliği için hobi olarak değerlendirilmektedir. Daha büyük alanlara kurulan bostanlardan ise kişiler geçim kaynağı elde etmeyi amaçlamaktadır.

Bostan Ekimi

Bostan kurulurken, ekilecek olan bitkilerden verim alınabilmesi için öncelikle toprağın işlenmesi gerekmektedir. İşlenen toprağın çevresi, yetiştirilecek olan tarım ürünleri zarar görmesin diye tahta çitler, teller, duvar veya bazen ağaçlar ile çevrelenmektedir. Kurak arazilere de sualtı arazilerine de bostan kurmak mümkündür. Genellikle kişiler sulak alanları tercih etmektedir.

Kurak arazilere kurulan bostanlarda yetiştirilen sebze ve meyveler sulak alanlardaki bostanların meyve ve sebzelerine göre daha küçük boyutlu olmaktadır. Aynı zamanda kurak arazideki bostan meyveleri küçük olsa da, yetişme döneminde kimyasal gübre ve ilaç kullanılmadığı, kendiliğinden büyümeye bırakıldığı için daha lezzetli olmaktadır. Birçok kişi bu tür arazilerin meyve ve sebzeleri doğal olduğu için bunları tercih etmektedir.

Bostan Toprağı Seçimi

Bostan için toprak seçimi de önemlidir. Bostan için seçilmiş olan toprağın su tutma kapasitesi, verimi bilinmelidir. Bunun için bir toprak analizi yaptırılabilir. Sulama için çok hafif araziler tercih edilmektedir. Fakat bostan arazisi eğimi çok fazla ise teraslama yapmak gerekebilmektedir.