Buğday

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Satılık uygun fiyatlı arazi
Satılık uygun fiyatlı arazi
Iğdır-Karakoyunlu
100.000,00
Hakan ardic
İlan Tarihi : 25.09.2018

Buğday

Buğday tek yıllık bir bitkidir. Her türlü iklim koşullarında yetişme özelliğine sahip olan buğdayın çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Buğday hem dünyada hem de ülkemizde en çok yetiştirilen ürünler arasında yer almaktadır.

Buğday ılık ve serin iklim şartlarında yetişmektedir. Buğday gelişme dönemlerinde yüksek sıcaklardan hoşlanmadığı içim serin yerler sever. Bol buğday üretimi yapabilmek için yağış miktarı 500-600 mm olan yerler veya toprakta bu nemin sağlanabileceği sulama koşulları sağlanması gerekmektedir.

Buğday ekimi yapabilmek için tarla veya arazi arayanlar Tarla/Arazi/Emlak ilanlarını takip ederek kendilerine uygun tarım arazileri bulmaları mümkündür.

Buğday Hangi Topraklarda Yetişir?

Buğday yetiştiriciliğinde doğru toprakların tercih edilmesi buğdayın verimini arttırmaktadır. Buğday derin, killi ve yeterli organik maddeye sahip fosfor ve kireci bulunan topraklarda yetişmektedir.

Toprakta bulunan organik madde miktarı arttıkça buğdayın veriminde de artış gözlenmektedir. Buğday gelişme dönemlerinden sonra sulu ortamları sever. Yağışın bulunmadığı yerlerde iyi bir sulama yapılması çok önemlidir.

Kiralık sulu tarlalar ile buğday yetiştirilebilmektedir. Sulu tarlalar suyun kaynağından suyu kontrollü bir şekilde aldığından dolayı buğday yetiştirmek için son derece uygundur.

Buğday Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Buğday ülkemizde en çok yetişen tarım ürünlerinden biridir. Buğday ekmek üretiminde kullanılmaktadır. Kaliteli buğdaylar sayesinde lezzetli ekmekler üretilmektedir. Sadece ekmek üretiminde değil makarna yapımında da buğdaydan faydalanılmaktadır.