Fıstık

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Fıstık

Fıstık

Yerde yetişen yemişler arasında fıstık türleri de yer almaktadır. Fıstık kendi aralarında türlerine göre antep fıstığı, çam fıstığı, hint fıstığı, çam fıstığı olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Dünyada ve Türkiye’de fıstık yetiştiriciliği önemli bir geçim kaynağı olarak bilinmektedir.

Birçok kişi hem hobi olarak hem de geçim kaynağı elde etmek için çeşitli fıstık türlerini yetiştirmektedir. Yetiştiricilik için fıstık türünün ne koşullarda yetiştiği bilgisine sahip olmak, alınacak verim ve yemiş kalitesi için büyük önem taşımaktadır.

Fıstık yetiştiriciliği, fıstığın çeşidine göre çeşitli uygulamalar ile yapılmaktadır. Bu nedenle toprak analizi yapılarak en uygun fındık çeşidi üretim için tercih edilmelidir.

Çam Fıstığı Yetiştirme

Çam fıstığı birçok alanda kullanılan bir fıstık çeşidi olarak bilinmektedir. Tarım alanında da birçok kişi çam fıstığı üretimi yapmak istemektedir.

Çam fıstığı yetiştirilmesi çeşitli incelikleri bulunmaktadır. Tohumlar öncelikle 2 gün boyunca 21 derece suda bekletilerek ekilmek için hazırlanmalıdır. Ardından yetiştirme için mutlaka torf toprağı tercih edilmeli ve toprağın yumuşak olmasına dikkat edilmelidir.

Çam Fıstığı Ekimi

Çam fıstığı tohumu soğuk ortamları sevmektedir. Aynı zamanda çok fazla sulanmaması gerekmektedir. Toprağa dikerken çam fıstığı dikimi dikine olarak yapılmalıdır. Sulama işlemi ise bol su ile değil, toprak nemli olacak şekilde az miktarda su kullanılarak yapılmalıdır.

Çam fıstığı soğuk ortamlarda en iyi verimi vermektedir. Bu nedenle sıcak ortamlarda çam fıstığı ekimi yeterli verim vermeyecektir.