Mısır

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Mısır

Mısır tahıl grubu arasında güneş enerjisini en iyi kullanan tarım ürünlerinden biridir. Birim alandan en fazla kuru madde üreten bir bitki olan mısır her türlü bitki ile nöbetleşe tarımı gerçekleştirilebilmektedir. Mısır kendisinden sonra nöbetleşe ekim yöntemi ile ekilen bitkinin verimini arttırmaktadır.

Ülkemizde mısır üretimi çok fazla gerçekleştirilmektedir.  Tüm bölgelerde mısır üretimi gerçekleştirilmekle birlikte mısır üretiminin en fazla olduğu bölgeler Karadeniz Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi’dir.

Yıllık olarak yaklaşık 2.5 milyon ton civarında mısır üretimi gerçekleştirilmektedir. Mısır ekimi yapabilmek için tarım alanlarını Tarla/Arazi/Emlak  ilanlarından takip edebilirsiniz.

Mısır Nerelerde Yetiştirilir?

Mısır bitkisinin çok fazla toprak seçiciliği bulunmamaktadır. Bu nedenle mısır yetiştirirken içerisinde organik maddenin fazla olduğu topraklar tercih edilmelidir. Bu sayede mısırın verimi artacaktır.

Havalanması iyi olan, derin, sıcak ve tınlı topraklar mısır bitkisi için en ideal topraklardır. Mısır bitkisinin nem isteği fazladır. Nemin %60’ın altına düşmemesi mısır yetiştiriciliğinde çok önemlidir. Bu nedenle kiralık sulu tarla ile mısırın ekimi rahatlıkla yapılabilmektedir.

Mısır Nerelerde Kullanılır?

Mısır her alanda kullanılan bir tarım ürünüdür. Özellikle insan gıdası olarak çok tercih edilen mısır endüstri ve hayvan yemi olarak da sıklıkla kullanılmaktadır.

Hayvancılık alanında mısır yem ihtiyacını karşılamaya yönelik önemli tarım ürünleri arasından önemli bir yere sahiptir.