Nohut

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Nohut

Nohut ülkemizde üretimi yaygın bir şekilde yapılan önemli tarım ürünlerinden biridir. Nohut yetiştirirken çok özel bir şekilde hazırlanmış bir toprağa ihtiyaç duyulmamaktadır. Ülkemizde nohut genellikle kireç açısından zengin olan topraklara ekilmektedir.

Kuraklığa çok fazla dayanamayan nohut süzek ve çok ağır olmayan killi topraklar ile kara ve kırmızı topraklarda verim alınabilmektedir. Tuza dayanıklı bir tarım ürün olan nohut önemli bir bakliyattır.

Tarla/Arazi/Emlak ilanları yardımıyla nohut ekimi yapılabilecek tarlalar bulabilirsiniz. Değişik toprak tiplerinde rahatlıkla yetişebilen nohut üretiminde verim sağlayabilmek için sıcaklık ve toprağın Ph değeri de önemli bir yere sahiptir.

Nohut Yetiştiriciliğinde Toprağın Önemi

Nohut ekimi yapılmadan önce ilkbahar aylarında yapılan ikileme işlemleri sırasında toprak ekim aşamasına hazırlanmaktadır. Özellikle kurak bölgelerde yapılan toprak işleme faaliyetlerinden dikkatli olunması gerekmektedir.

Çok fazla toprak işlenmesi halinde toprak nemini kaybetmektedir. Bu nedenle toprak işlerken toprağın suyunu kaybetmemesine dikkat edilmelidir. Nohut gelişme sürecinde neme ihtiyaç duyar.

Kiralık sulu tarlalar aracılığıyla nohut yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Nohudun ihtiyaç duyduğu nem sulu tarlalardan sağlanabilmektedir.

Nohut Hangi Alanlarda Kullanılır?

Nohut önemli bir gıdadır. Bakliyat grubundan yer alan nohut hem besleyici hem de sağlıklı bir besindir.

Yemeklerde çok tercih edilen nohut vitamin açısından da oldukça zengindir. Ülkemizde verim açısından çok önemli bir yere sahip olan nohudun ekimi çok fazla yapılmaktadır.