Nohut

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Nohut

Nohut

Ana vatanı Türkiye’nin Güney doğu bölgesi olan nohut, çok uzun yıllardır tarımı yapılan nadir bitkiler arasında yer almaktadır. Günümüzde dünyanın birçok yerinde nohut yetiştiriciliği yapan kişi ve kurumlar bulunmaktadır. Nohut hem ekonomi açısından hem de insan sağlığı açısından içerdiği besin değerleri nedeni ile önemli bir tarım ürünü olarak bilinmektedir.

Nohut Ekimi

Aynı zamanda nohut, bir baklagil olması, köklerindeki nodülün havanın serbest azotunu bağlayabilir özelliği bulunması nedeniyle tarımda önemli bir münavebe bitkisi olarak da görülmektedir. Tane iriliğine, şekil ve rengine göre nohut çeşitleri de bulunmaktadır.

Nohut, köklerini derinlere indirebilen bir kök yapısı bulunmakta ve kurak şartlara dayanabilmektedir. Bu nedenle toprak seçiciliği de bulunmamaktadır. Birçok tarım ürünü üreten kişiler hem ekonomik açıdan hem de münavebe bitkisi olarak nohut üretimi yapmaktadır.

Nohut Yetiştiriciliği

Nohut üretimi yapacak kişiler, nohut ekimi yapılacak tarlayı sonbaharda sürerek bırakırlar. Nohut için hazırlanan toprak kış mevsimini bu şekilde geçirir. Nohut ekimi yapılmadan önce toprak çeşitli aletler kullanılarak daha sığ bir şekilde işlenir. Daha sonra tırmık kullanılarak ekilecek olan tarla üzeri düzeltilir. Toprak bu işlemlerden sonra ekime hazır hale gelir.

Yazlık bir bitki olduğu için genellikle Mart veya Nisan aylarında nohut ekimi yapılmaktadır. Nohut serpme ekim tekniği kullanılarak ekildiği gibi, sıra ile veya makine kullanılarak da ekilebilmektedir. Genellikle serpme yöntemi tercih edilmektedir.