Pirinç

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Pirinç

Dünyada buğday ve mısır ile birlikte en çok yetiştirilen tarım ürünleri arasında yer alan pirincin ihracatı çok fazla gerçekleştirilmektedir.

Ülkemizde de pirinç üretimi sıklıkla yapılmaktadır. Özellikle Uzakdoğu’nun vazgeçilmezi olan pirinç önemli bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pirinç yetiştiriciliği zor ve emek gerektiren bir iştir. Pirinç bolca su isteyen bir tarım ürünü olduğu için ekim alanları kısıtlıdır.

Pirinç ekebilmek için tarım arazisi arayanlar Tarla/Arazi/Emlak  ilanlarını takip edebilirler. Tahıl olarak adlandırılan pirinç buğdaygiller familyasının da üyesidir. Pirinç sofralarda çok tercih edilen besin kaynaklarları arasında önemli bir yere sahiptir.

Pirinç Yetiştiriciliği

Pirin yetiştiriciliğinde en önemli nokta verimli tarım alanlarının tespit edilmesidir. Yetiştirilirken en çok su isteyen bitkilerden biri olan pirinç dünya genelinde akarsu kenarları ile vadi tabanlarından kendilerine üretim alanı bulmuşlardır.

Pirincin herhangi bir toprak seçimi bulunmamaktadır. Farklı toprak tiplerinde de yaşayabilen pirinç suya büyük önem vermektedir.

Pirincin gelişimi esnasında kullanılan su pirincin kalitesini ortaya koymaktadır. Sulu tarım alanları pirinç yetiştiriciliği için önemli alanlardır. Doğal su kaynaklarının kullanıldığı kiralık sulu tarlalarda su kontrollü bir şekilde pirince verilmektedir.

Pirinç Nerelerde Yetiştirilmektedir?

Pirinç yetiştiriciliği ülkemizde en çok Trakya ve Karadeniz Bölgesi’nde gerçekleştirilmektedir. Yılda 400 ile 500 bin ton pirinç üretimi gerçekleştirilmektedir. Üretilen pirinçlerin yarısı diğer ülkelere ithal edilmektedir.