Turunçgiller

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Turunçgiller

Turunçgil meyveleri hem insan sağlığı hem de ekonomi açısından önemli bir tarım ürünü olarak bilinmektedir. Portakal, limon, mandarin, altıntop turunçgiller arasında yer almaktadır. Dünya genelinde de Türkiye’de de en çok turunçgil yetiştiriciği portakal olarak yapılmaktadır. Limon ve mandarin üretimi sayıları ise birbirine yakın olarak bilinmektedir. Altıntop en az üretilen turunçgil olarak görülmektedir.

Turunçgil Yetiştirme

Türkiye’de Akdeniz, Ege ve bir kısım Doğu Anadolu bölgesi, turunçgil yetiştirmek için elverişli topraklara sahiptir. Düşük sıcaklıklar, don olayları yaşandığı için en elverişsiz ve turunçgil yetiştirmeyi sınırlayan iklim şartları olarak bilinmektedir. Fakat turunçgil türlerinin düşük sıcaklıklara gösterdikleri dayanıklılık oranı da farklılık göstermektedir.

Rüzgar, turunçgil yetiştirmeyi olumsuz etkileyen bir etken olarak kabul edilmektedir. Rüzgar şiddeti ve soğukluğu ile turunçgillere zarar vererek yetiştirmeyi elverişsiz hale getirmektedir.

Turunçgil Yetiştirme İçin Elverişli Toprak Türü

Turungçillerden hangi tür dikilecek olursa olsun, öncesinde mutlaka toprak analizi yaptırmak gerekmektedir. Turunçgillerin kökleri genellikle 120 cm derinliğe kadar inebilmektedir. Bu nedenle ekilecek olan toprak derinliği en az 1 buçuk, 2 metre arasında olması gerekmektedir.

Toprak seçiminde turunçgil ekimi yapılacak toprak süzek geçirgen, humus açısından zengin, bitki besin değerlerinin bol bulunduğu topraklar en elverişli ve uygun toprak türü olarak bilinmektedir. Toprağın hafif veya orta ağır bir yapıda olması, iti drene olabilmesi, gevşek olması aynı zamanda iyi hava alması da önemli etkenler arasında görülmektedir.