Üzüm Bağı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Üzüm Bağı

Üzüm, en sevilen meyveler arasında yer almaktadır. Bir yaz meyvesi olarak bilinmektedir. Üzüm, Türkiye’nin neredeyse tüm bölgelerinde yetiştirilmektedir. Hem hobi olarak hem de geçim kaynağı için üzüm bağı kurmak mümkündür. Birçok üzüm çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler, çeşitli iklim koşullarında yetiştiği için her bölgede yetişen üzüm türü aynı değildir.

Üzün bağı kurulabileceği gibi son yıllarda kişiler üzüm fidelerini bahçelerine dikerek bahçelerinde de üzüm yetiştiriciliği yapabilmektedir. Hobi olarak da sıklıkla yetiştirilen üzüm, yapraklarından da yararlanılan bir tarım ürünü olarak ön plana çıkmaktadır.

Bağcılıkta Fidan Seçimi

Üzüm yetiştirmek için birçok üzüm fidesi içerisinden uygun olanını seçebilirsiniz. Fakat seçerken tüm fidelerde aynı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Fidelerin kök kısımlarını incelemelisiniz. Hangi fidanı seçerseniz seçin, köklerinin uzun ve çepeçevre olmasına dikkat etmelisiniz.

Fidenin sürgünleri iyi odunlanmış olmalıdır. Fidenin gövdesi de dikkat etmeniz gereken noktalar arasında yer almaktadır. Gövdesinde yarık, ezilme kırılma olmamalı, sağlıklı bir fide aldığınıza emin olmalısınız. Eğer aşılı bir üzüm fidesi alıyorsanız, aşı yerinin iyi kaynaşmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Üzün Fidanı Dikim Zamanı

Üzüm yetiştiriciliği için iklim koşulları sert geçen bir bölgede iseniz ilkbahar mevsiminde dikim yapmak en uygun dönem olarak görülmektedir. İlkbahar döneminde fide ne kadar erken dikilirse o kadar çok yağmur suyundan faydalanma fırsatı yakalamaktadır.

Tüplü fide içinde ilkbahar ve yaz dönemleri dikim için uygundur.