Yonca

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Yonca

Yonca baklagiller familyasında yer alan ve uzun yıllar yaşayan bir tarım ürünüdür. Yeşil ot ve kuru ot şeklinde değerlendirilen yonca çok yıllık serin mevsim bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Boyu 50 ile 80 cm arasında değişiklik gösteren yoncanın ana vatanı ise Ortadoğu Bölgesidir. Kuraklığa dayanıklı bir bitki olan meraların kalitesini arttırma özelliğine sahip bir tarım ürünüdür. Yonca son derece besleyici ve büyük oranda vitamin içeren bir bitkidir.

Yonca yetiştirmek için uygun tarla arayışına giren Tarla/Arazi/Emlak sektörü üzerinden kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tarla bulabilirler.

Yonca Hangi Koşullarda Yetiştirilmektedir?

Yoncanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Yoncanın bazı çeşitleri Alaska ve Sibirya gibi soğuk bölgelerde dahi rahatlıkla yetişebilirken bazı türleri en sıcak bölgelerde yetişmektedir.

Yonca tınlı, kumlu ve kireç içeren topraklarda yetişmektedir. Yonca gelişim dönemlerinde su isteyen bir bitkidir. Bu nedenle yonca yetiştirenlerin sulu tarım alanlarını tercih etmeleri çok önemlidir.

Kiralık sulu tarlalarda yoncanın büyüme evresinde ihtiyaç duyduğu su, su kaynağından alınır ve kontrollü bir şekilde dağıtılır. Bu şekilde yoncanın su ihtiyacı rahatlıkla karşılanır.

Yoncanın Kullanım Alanları Nerelerdir?

Yonca baklagiller ailesi içerisinde yer almaktadır. Son derece faydalı bir besin kaynağı olan yonca vitamin açısında da oldukça zengindir.

Yoncanın kullanılmayan kısmı ise hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Yonca besleyici bir tarım ürünüdür.