Zeytinlik

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Zeytinlik

Ülkemizde tarlalar zeytin ağacı ile kaplanmıştır. Son 6 yılda tam olarak 60 milyon yeni zeytin ağaç dikilmektedir.

Bu zeytin ağaçları yağlı ve yararlı meyvesini oluşturmaya başladıkça, Türkiye’deki toplam ürün miktarı artmaktadır.

Hala da Türkiye toplamındaki zeytin ağacı miktarı yakın oranla 180 milyondur. Zeytinlik satın almanın da günümüzde çok fazla yatırımları vardır.

Bu nedenle elinize geçen uygun fiyatta zeytinlikleri değerlendirmelisiniz. Zeytinin oldukça yararlı bir yiyecek olduğunu herkes bilmektedir. Gelecek nesle de böyle faydalı yatırımlar çok gerekmektedir.

Zeytin Tarlası Bakımı

Havanın ve toprak durumunun elverişli olduğu bir dönem olmaktadır. O dönemde, toprağın derinine kadar sürülmesinin avantajı büyüktür.

Bu sürüm aşaması, ileride görülecek ilkbahar yağmurlarının, toprağın altına daha iyi geçmesini sağlar.

Ayrıca, yabancı otlarda toprak altına gömülmüş olur. Derince bir sürümden sonraki işlem ise toprak işlemeleri yapılırken, toprağı bir tek diskaro ile geçmek veya kazayağı ile sürmek yeterli olacaktır.

Gübrelemeye başlamadan önce zeytin tarlası ve toprak yapısının terkibinin farkında olunmasının çok büyük avantajı vardır. 

Zeytin Nerede Yetişir?

Zeytinlik için en güzel yetiştirme zamanları; kışın ılık ve yağışlı, yazın sıcak ve kurak geçen Akdeniz’in ikliminde yetişmektedir.

Bundan dolayı çok soğuk görülen bölgelerde yetişememektedir. En fazla sorunsuz üretimi yapılan bölge Ege'dir (Edremit, Aydın tarafları), sofralık zeytin için Güney Marmara kıyıları (Bursa-Gemlik tarafları), Hatay ve Doğu Karadeniz taraflarında da yetişmektedir.