Kırmızı mücevher

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Kırmızı mücevher

           Balık severlerin koleksiyonlarında bulundurmak istedikleri kırmızı mücevher balıkları sakin bir balık türüdür. Bu balık türünde erkekler kendi bölgelerini korurlar sadece. Bu bölgeye geçmek isteyen diğer erkeklere karşı saldırgan tavır sergilerler. Dişiler akvaryumda genelde diğer dişiler ile toplu halde dolaşırlar.

            Huzura sahip bu balık türü kendine saldırı olmadıkça saldırganlaşmaz. Ortak kullanıma açık diğer türlerin içerisinde bulunduğu bir akvaryumda barış içerisinde yaşayabilirler. Bu balık türleri balık severlerin kolayca besleyebileceği bir türdür. Gerek kendi türleri ile gerek başka türler ile huzur içerisinde yaşayabilir. Özellikle malawi gölünün türleri ile bir arada yaşayabilirler.

            Beslenme konusunda sahibine sıkıntı yaratmayacak türde bir balıktır kırmızı mücevher. Her tür yem ile beslenmeye alışık bu türün ticari olan yemler ile beslenmesi sağlanabilir. Her türlü yemi yiyebilir kırmızı mücevher fakat tercihin yine de protein ağırlıklı olarak yapılması daha faydalı olacaktır. Bu sayede gelişim daha iyi olacaktır. Balıklarda protein ağırlıklı beslenme gelişimi olumlu etkilemektedir. Haftada bir olacak şekilde dondurulmuş gıda destek olarak verilebilir.

            Bu beslenme şekline dikkat edilir ise daha etkili bir beslenme olacaktır. Bu balıkların barınması için en az 200 litre hacme sahip ve en az 1 metre uzunluğunda akvaryum tercih edilmesi en uygunu olacaktır. Suyun sıcaklığını 23 derece ile 27 derece arasında ayarlamak gerekir. Suyunu sert ve alkalin olarak tercih ederseniz daha faydalı olur. 7,8 ve 8,0 arasında bir PH seviyesi tercih edilmelidir. Akvaryum dekorasyonunu kırmızı mücevher balığının rahatlığı şeklinde dizayn etmek gerekir.

            Kayalıklar ise süslenebilecek akvaryumlarda, dişi balıkların çiftleşme esnasında saklanabilecekleri mağaraların olmasına dikkat edilmelidir. Java ve anubias bitkilerini tercih edebilirsiniz. Üreme dönemlerinde 30 ile 60 arasında yavru elde edilebilir. Erkek ve dişinin çiftleşmesinin ardından erkek kum içerisine yumurtalar ile yuva yapar, dişi ise yumurtaları buraya gömer. 21 ile 28 gün arasında bir kuluçka dönemi vardır.

            Sizde kırmızı mücevher balığını seveceğinizden emin olabilirsiniz. Daha güzel görünümlü bir akvaryum elde etmek için bu türü tercih edebilirsiniz.