Küçükbaş Aksesuarları

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
KOYUN KEÇİ HAP YUTTURMA SONDASI
25,00
Daver Pehlivan
İlan Tarihi : 24.04.2015

Küçükbaş Aksesuarları

Küçükbaş hayvan Aksesuarları

Küçükbaş hayvanlar sürü halinde yaşarlar. Küçükbaş hayvanların yaşam alanları bakımları için çok önemlidir. Küçükbaş hayvanlar koyun, keçi, kuzu, oğlak gibi hayvan çeşitlerinden meydana gelmektedir. Ahırlarda beslenen havyalar için yaşam alanlarının genişliği çok önemlidir. Yemlemeleri belli saat aralıklar ile verilmeli ve yemleri için yemlik bölümleri olmalıdır. Bu bölümlerin dışında yemleme yapılmamalıdır. Küçükbaş hayvanlarda mutlaka boyun çıngırağı kullanılmalıdır. Bu çıngırak sayesinde sürü hareket eder ve yönünü belirler.

Küçükbaş Hayvanların Bakımı

Küçükbaşlarda dikkat edilmesi gereken ilk şey hayvan temizliğidir. Haftada bir mutlaka küçükbaş hayvanlara özel fırçalarla fırçalama yapılmalı ve 6 ayda bir tıraş edilmelidir. Bakımı düzeli yapılan küçükbaş hayvanların sağlığı ve psikolojisi her zaman için üst seviyelerde olacaktır.  

Küçükbaş Hayvanlar Nasıl Beslenmeli

Küçükbaş hayvanların beslenmesi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Ot ağırlıklı beslenmeleri yağlanmalarını engelleyecektir. Kullanılan yemlerin beslenmelerinde önemli yeri vardır. Besin değeri fazla olan yemler tercih edilmelidir. Aksi halde sırf otla beslenen küçükbaşlarda et oranlarının düşük, yağ oranlarının yüksek olmasına neden olunacaktır.

Küçükbaş Hayvanların Korunması

Küçükbaş hayvanların takibi boyunlarında kullanılan çıngıraklar ile kolaylıkla sağlanacaktır. Sürüyü yönlendiren küçükbaş havyanda kullanacağınız bu aksesuar ne kadar uzağa gittiğini de belirleyecektir. Başka bir yöntem ise sürü yoğunluğunun çok olduğu küçükbaş hayvanlarınızda renkli spreylerle kayıp olmamasını için işaretler koyabilirsiniz. Böylelikle başka küçükbaş sürülerle karışsa bile hangisinin size ait olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.