Küçükbaş Hayvanlar

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Küçükbaş Hayvanlar

Ülke ekonomisinde önemli bir yer edinen hayvancılık sektörünün dalları arasında bulunan küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, genel anlamda koyunculuk olarak isimlendirilmektedir. Küçükbaş hayvanlar, her ne kadar koyun kavramının içine sokuluyor olsa da tavşan, keçi ve kürk hayvanları da küçükbaş hayvanlar grubuna dahil bulunmaktadır. Yetiştirilme amaçları etinden, sütünden ve kürklerinden ya da derilerinden faydalanmaktır.

Koyun

Küçükbaş hayvanlar sınıfına dahil olan koyunlar, yününden, sütünden ve etinden yararlanılmak maksadı ile yetiştirilen hayvan cinsleridir. Birçok türü bulunan bu hayvan cinsleri, genel olarak keçiler ile olan yakınlıkları sebebi ile bu türler ile birlikte anılmaktadır.

Keçi

İnatçı bir hayvan olarak tanımlanan ve bu sıfatı insanlara da yakıştırılan keçiler küçükbaş hayvan grubuna dahil olan canlılardır. Tiftiği, derisi, sütü ve eti için beslenirler. Yavruları oğlak, erkekleri teke, 1 yaşında olan dişi ve erkeklere ise cebiç denilmektedir. Türkiye’de birçok türü bulunan keçilerin en belirgin olanları tiftik keçisi, kıl keçisi, Halep keçisi, Kilis keçisi ve Ankara keçisidir.

Tavşan

Yaklaşık 50 türü bulunan, uzun kılların yer aldığı kuyrukları ile bilinen, arka bacakları ve kulakları uzun olan küçükbaş hayvan türleri arasında yer alan tavşanlar, memeli türlerinin ortak adı olarak ifade edilmektedir. Genel olarak, tüyleri ve etleri için insanlar tarafından yetiştirilmektedir. Nadiren bazı bölgelerde, süs hayvanı olarak yetiştirildikleri de görülmektedir.