Kuluçkalık yumurta

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Kuluçkalık yumurta

Bazı hayvanlar üremelerini yumurtalarla sağlarlar. İşte bu yumurtayla ürüyen hayvanlardan bazıları o dönemi yumurtaların üstüne kuluçkaya yatarak geçiştirler. Hayvanların kuluçkaya yatmalarının en büyük sebepleri yumurtayı koruma daha yeterince olgunluğa gelmeden kırılıp çatlamasına engel olmaktır. Yumurtayla ürüyen birçok hayvan kuluçka dönemine girerler. En somut örneği ise herhalde herkesin bildiği tavuklardır. Günlerce yumurtanın başında bekleyen bu hayvanların tek amacı da sadece yumurtaların başına bir şey gelmemesini sağlamaktır.

Hangi Hayvanlar Kuluçkaya Yumurta Bırakırlar

Hangi hayvanlar kuluçkaya yatar sorusuna birçok memeli hayvanın daha doğrusu memeli kuşun kuluçkaya yattığını söyleyerek başlamak istiyorum. Tavuklar, deve kuşları gibi bir sürü kuş türünün kuluçkaya yatarlar. Bu uzun ve bekleyişli sürenin ardından yumurtalarını sapa sağlam bir şekilde koruyabilirler.  Bu olay kolay gibi gözükse de gerçekten çok zor bir iştir. Günlerce hatta haftalarca o yumurtaların başından ayrılmazlar. Ama sonuç olarak hepsi yumurtalarını başarılı bir şekilde korumayı başarırlar.

Kuluçkalık Yumurtalar Ne zaman Kırılırlar

Kuluçkalık yumurtaların ne zaman kırılacağı sorusuna verebileceğimiz bir cevap yoktur henüz. Çünkü kuluçkaya bırakılan yumurtanın türü farklı olduğundan dolayı ne zaman kırılacakları türlerinden dolayı çok büyük farklılıklar göstermektedir. Lakin bir tavuk yumurtasından çıkacak olan civciv ay olmadan kuluçkalık yumurta kırılır ve civcivlerde dünyaya gelmiş olurlar. Ve böylelikle başarılı bir kuluçka dönemi de son bulmuş olur.