Kümes Hayvanları

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Kümes Hayvanları

İnsanlar tarafından tüyünden, yumurtasından ya da etinden faydalanılmak amacı ile yetiştirilen, kanatlı ve evcil hayvan türleri kümes hayvanları olarak tarif edilmektedir.

Kümes Hayvan Çeşitleri

En yaygın olarak bilinen kümes hayvanları arasında tavuk, bıldırcın, ördek, sülün, hindi, devekuşu, kaz, kuğu, güvercin ve tavus kuşu gibi türler yer almaktadır.

Tavuk

Evcil hayvanlar sınıfında da yer alan, yumurtasından ve etinden faydalanılan tavuk cinsleri arasında, erişkin olan dişiler yumurtası ile eti için yetiştirilmekte, erişkin erkekler olan horozlar ise, eti için yetiştirilmektedir.

Hindi

Aslen Kuzey Amerika bölgesinde yaşayan hindiler, av kuşları sınıfında yer almaktadır. Hem etleri kullanılmakta, hem de tüyleri süs amacı ile değerlendirilmektedir.

Kaz

Evcil hayvan türlerinin atası olarak bilinen kazlar, genelde ticari maksatlar ile yetiştirilen kümes hayvanı cinsleridir. Etinden faydalanmak maksadı ile de yetiştirilen bu türlerin, özellik ile ciğerleri önemli bir besin kaynağıdır.

Ördek

Eti ve yumurtası için beslenen ördekler, bazı bölgelerde süs olarak da beslenmektedir. Bu kümes hayvanları çeşidinde, pekin ördeği olarak bilinen cins, yumurtası ile etin verimliliği ve büyümedeki hızlı gelişimi nedeni ile yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Beç Tavuğu

Kümes hayvanları cinsinden olan ve tavuk familyasına dahil olan beç tavuğu, bakımının kolay olması nedeni ile tercih edilse de, et açısından düşük verime sahiptir.

Güvercin

Geçmiş dönemlerde haberleşme maksadı ile kullanılan güvercinler, günümüzde nadirde olsa zevk maksadı ile ve etinin tüketilmesi amacı ile kümes hayvanları olarak yetiştirilmektedir.