Kümes Hayvanları

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
civciv ,bıldırcın ve tavuk yemi
2,50
Afet Gültekin
İlan Tarihi : 14.10.2016
PELET YONCA
PELET YONCA
Aksaray-Aksaray
65,00
Ariyonca Yem
İlan Tarihi : 01.09.2016
DOĞAL YUMURTA YEMİ
DOĞAL YUMURTA YEMİ
Sakarya-Akyazı
80,00
Fuat Göksu
İlan Tarihi : 19.02.2015

Kümes Hayvanları

Kümes hayvanlarında beslenme kümes hayvanlarının çeşidine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Kümes hayvanları, tavuk, civciv, hindi başta olmak üzere pek çok hayvandan oluşuyor. Tavuklar kümeslerde en çok beslenen kümes hayvanıdır.  Satılır ya da insanlar kendisi için besler.

Tavuk Kümeslerinde Beslenme ve Yem Nasıldır?

Tavuk kümeslerinde beslenme bazı özellikler taşır. Tavuklar otçul hayvanlardır. Ot yeterli olmadığı için yem de ek katkı besini olarak tavuğa verilir. Özellikle de tahıllardan çoğu tavuklar ve diğer kümes hayvanları için besleyici gıdalardır. Mısır taneleri, arpa, buğday tavuklara verilen tahıllardır. Ayrıca soya küspesi, yonca unu, et ya da kemik unları, pamuk tohumu küspesi verilir. Bu gıdalar temiz ve taze olduğu müddetçe tavuklara verilir. Ayrıca taze pilav, taze yemekler de tavuklara verilebilir. Özellikle de yavrusu doğmak üzere olan ya da özellikle yumurta üretimi için kullanılan tavuklara protein açısından oldukça güçlü ve yoğunlaştırıcı besleyici gıdalar verilmelidir.

Tavuklara gıdalar verildiği gibi suları da günlük olarak temizlenmeli ya da tazelenmelidir. Eski sular dökülmeli eski gıdalar da tazeleri ile değiştirilmelidir.

Civcivlerde Bakım ve Beslenme Nasıldır?

Civcivler küçük tavuk olduğu için beslenmesi daha önemlidir. Civcivlerde protein ve kalsiyum açısından yüksek değer taşıyan civciv başlatma yemi kullanılır. Genelde kesime hazırlanan tavuklar piliçlere özgü beslenirken yumurta için olanlar daha çok protein ağırlıklı olan yem ve gıdalar ile beslenir.