Kuzu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Kuzu

Sevimlilikleri ve uysallıkları ile bilinen koyun yavruları kuzu olarak adlandırılır. Kuzular başlıca 2 bölümde ele alınır. Süt kuzuları ve etinden faydalanılan kasap kuzuları. Süt kuzuları genellikle sütünden yararlanılarak peynir yapımında kullanılan kuzular. Süt kuzuları genellikle 5-7 haftalıkken kesilir ve ağırlığı 10 kg bile bulmaz. Bu kuzuların etleri yumuşak ve yağları beyazdır. Böbrekleri ise bu yağ ile kaplıdır. Genellikle süt kuzularında aranan bir özelliktir. Kasaplık kuzular ise biraz daha büyüdükten sonra kesilen kuzulardır. Bunların ağırlığı tahminen 12- 20 kg arasında değişir.

Kuzu Kesimleri

Türkiye’de özellikle nisan ayından aralık ayına kadar birçok kuzu kesilir. Genellikle Trakya, Marmara ve Ege bölgelerinde kesilen bu kuzular da dahil olmak üzere mezbahada da kesilenlerle 2,5 3 milyonu bulan kuzu kesilmektedir. Erken kesilen kuzular 50-55 gün besiye çekilecek olsa canlı ağırlığı 20-25 kg bulabilir. Erken kesilen kuzulardan 20 bin kg et kaybı oluşur. Elde edilen kuzularda seçilen damızlıklarda büyük önem taşımaktadır. Büyük oranda kullanılan damızlığın özelliklerini taşımaktadır. Bundan dolayı koç katımı döneminde elde edilecek kuzunun özelliklerine benzer özelliklerde damızlık kullanılmalıdır.

Kuzuların Erken Kesimi

Hayvanlar aleminin en sevimlileri dendiğinde muhakkak ilk olarak kuzu aklımıza gelir. Bu sevimli hayvanların erken kesimden dolayı birçok kayıp yaşanır. Hem postundan, hem etinden, hem de sütünden elde edilecek kayıplar çoğalır. Yapılması gereken kuzuların erken kesilmesine gerekli önlemler alınmalıdır.