Lahana Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Lahana Tohumu

 Lahana Tohumu

Lahana, fazlası ile yararlı ve güzel hasatların var olması halinde fazlası ile şık yemeklerin yapılabildiği bir sebze türüdür. Lahana, her ortamda yetiştiril mi, ve yetiştirme süreci hakkında bilinmesi gereken detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz.

Lahana Fideleri Nasıl Ekilmelidir?     

Lahana tohumu almak istiyorsanız, ilk olarak hangi türden bir lahana yetiştiriciliği yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Bunun ardından ise; lahana fidelerinin çok daha sağlam bir halde toprak ile bütünleşmesini sağlamanız gerekir. Peki, lahana fidelerinin ekim aşaması nasıl olmalıdır? Bu açıdan bakıldığında;

  • Lahana fidelerinin ekilecek olduğu toprağın mutlak suret ile sürülmüş olması gerekir. Sürülmüş olmayan bir toprak havalanmamış demektir.
  • Lahana tohumunu kendiniz alıp yetiştirebileceğiniz gibi hazır ürünler ile fideler halinde satın almanızın da mümkün olduğunu unutmayın.
  • Lahana fidelerinin ekilecek olduğu toprağın mutlaka; gübreleme ve minerallerin sayısı bakımından tam olmuş olduğuna dikkat etmeniz gerekir.
  • Don olaylarının da geçmiş olması halinde, toprak; lahana ekimi için uygun hale gelmiş, anlamını taşımaya başlar.

Lahana Ekiminde Aranılan Mevsimsel Özellikler

Sebze tohumları, toprak ile bütünleşmek adına mutlaka en uygun mevsim koşullarının seçilmesi ile hayat bulabilir.

Lahana tohumlarının toprak ile bütünleşmesi açısından iklim koşullarının mutlaka sıcak bir halde olması özelliği aranır. Aslında, yaprakları açılmaya başlayan lahana türlerinin bu andan itibaren çok daha fazla hassasiyet istediği bilinir. Yapılması gereken; mutlaka ne çok sıcak ne de çok soğuk bir ortamın oluşmasından kaçınmaktır.

Lahana Gübrelemesi Hakkında Bilgiler

Lahana gübrelemesi ve ilaçlaması çok fazla hassasiyet gerektiren bir hali teşkil eder. Bu bağlamda; ekim miktarı ile doğru orantılı olabilecek şekilde gübreleme yapılmalıdır.

Lahananın Faydaları Nelerdir?

218 tohum seçeneklerimiz arasında yer alan lahana, çok fazla faydaya sahiptir. Bu açıdan değerlemeye alır isek; zayıflamak ve kilo kontrolü yapmak amacı ile tüketilen beyaz lahana yaprakları ve kaynatılmış suyu, tüketenleri tam manası ile memnun eder. idrar yolu enfeksiyonları ve iç hastalıkların giderilmesi amacı ile kullanıla birden fazla kürü olduğunu da aklınızdan çıkarmamanızı öneriyoruz.