Lepistes

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Lepistes

         Akvaryum hobisi olan kişilerin beklide ilk tanıştıkları balık türüdür. Lepistes balığının evcil hayvan ve akvaryum ürünleri satan mağazalarda en çok bulunan türler arasında bulunmaktadır. Lepistes balığı akvaryum balıkları arasında en kolay yavrulama yapan balık türlerindendir. Akvaryum ile ilgisi olan kişiler bu balık türünün bakım ve yavrulaması kolay olduğundan çok popüler bir balık türüdür.

            Fiyat bakımdan da 1 TL ve 10 TL arasında değişkenlik gösterir. Kökenleri Orta Amerika olan lepistes balığı doğal ortamında otçul ve etçil olabilirler. Lepistes balıkları Orta Amerika’ da balık çiftliklerinde çoğalarak yayılması sağlanmaktadır. Akvaryum yaşam alanında genel olarak orta ve yüzey alanlarında yaşamayı tercih ederler. Lepistes balığında dişi türleri daha iridir. Erkeklerde arka yüzgeç kısımlarının daha geniş olması ve renkli olmasıyla tanınır. Bu balık türleri saldırgan değildir. Lepistes balığını bir akvaryumda yaşatmaya çalışıyorsanız. Ona uygun olan fiziki şartları sağlama durumunuz bulunmaktadır.

            Sıcaklığı 18- 28 santigrat derece arasında ortalama bir değerde olması gerekmektedir. Su ph asitlik derecesi de önem taşımaktadır. 7.0 – 8,0 PH değerleri arasında sağlanmalıdır. Ülkemizde ki musluk suyu değerleri ortalama bu civarlarda bulunmaktadır. Lepistes akvaryumunda suyunu değiştirmeden önce birkaç gün dinlendirmeniz gerekmektedir. Lepistes yetiştirmek üzere aldığınız balık türünü, yaklaşık olarak 40 litre hacminde bir akvaryumda bakmanız gerekmektedir.

            Ortalama olarak gebe kaldıklarında 20- 40 gün arasında değişmektedir. Üremeyi rahat sağlanması için dişilerin oranı erkeklerin oranından 2 kat daha fazla olması gerekmektedir. Gebe bir lepistesi ayırt etmek çok kolaydır. Gebe balığınızın karnı siyaha bürünür. Bu siyahlık oluştuğunda akvaryumunuza yavruluk türünde bir tank almanız gerekir. Gebe balık bu kısımda bekletilerek yavrulama sürecine girer. Yavruladığı balıklar, alt kısımda bulunan yavruluk bölümüne düşmektedir.

            Bu kısma anne lepistes erişemez. Erişmemesi gerekmektedir. Zamanla gelişim sürecini tamamlayan yavru balıklar, daha sonra ana tank kısmına diğer balıkların arasına alınmaktadır. Lepistes balıklarının ergen ya da yetişkin dişi olanlarının boyları yaklaşık 6 cm’dir. Erkek lepistes boyu yaklaşık 4 cm’dir. Gösterişten uzak sade balıkların akvaristler tarafından çok sevilen bir tür olduğu aşikâr bir durumdur. Anahtar kelime ilanlarımıza aşağıdan bakabilirsiniz.