Leptosoma

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Leptosoma

            Leptosoma bu tür balıkları besleyen insan sayısı çok azdır. Genellikle balık beslemeye heveslenen kişiler için ilk akla gelen balık türleri değildirler. Genellikle de ciklet balıkları önerilir. Genellikle bizim insanımız karma balıkları tercih ediyor. Hâlbuki karma balıkları beslemek kolay sanılsa da bu bir yanılgıdır. Karma balıkları beslemek stresli ve bakımları da oldukça zor canlılardır.

            Lepostoma hâlbuki bakımı daha kolaydır. Adı pek duyulmadığı için beslemek konusunda önyargılar olsa da aksine lepostoma balıklar sadece sabit su değerlerini kontrol etmektir. Bu balıklar yani lepostomalar bulundukları akvaryumun içinde rahatlıkla yürüyüp hareket edebilir. Akvaryumun PH değerinin kullanacak mercan kırığı ve yine de ph değere destek verecek tür kayalarda sabit ve sistemli ayrıca da istenilen bir su değerine de yakalanabilir. Beslenme konusuna da gelecek olursak özel bir beklentileri olan canlılar da değillerdir.

            Normal balıklar için kullanılan kaliteli yemler, ara sıra da canlı yemlerin de verilmesi iyi olur. Yem olarak da karideste isteğe göre verilir. Ama diğer balıklar gibi bu balıklarında yağlanmalarına izin verilmemeli ve dikkat edilmelidir. Yoksa aksi halde üreme konusunda ciddi sıkıntılar yaşanabilir. Lepostomlar için bir diğer konu ise sakin olup olmama durumudur. Lpostomolar diğer tür balıklara göre daha sakin canlılardır. Hata erkek balıkları diğer erkeklere göre üreme döneminde bölgelerini koruma amaçlı bir saldırgan bir yapıda olsalar dahi genelde daha sakin yapılarda bulunurlar.

            Hatta diğer balıklar oranla lepostoma erkekleri daha sağlıklı yapıdadırlar. Bu kadar bahsettikten sonra tabi ki de bu balıkların da bazı kötü tarafları vardır. Mesela, lepostoma dişileri 4veya 5 yavrulama sonrasında artık yavrulama içişini bırakmalarıdır. Tabi bunun hem biyolojik hem de yaşadıkları ortam neticeleri gibi birçok etken vardır. Bazen üredikleri akvaryum yüzünden e üreme konusunda sıkıntı çeken bu hayvanlar genel olarak yapıları itibari ile bu kadar az ürüyorlar.

            Lepostomoların dikkat çeken özellikleri ise bulundukları akvaryumu belli bir alanı sahiplenmeleridir. Tıpkı biz insanlar gibi bulundukları bir alanı sahiplenerek yani biz insanoğlu gibi kendilerini güvende ve huzur içinde yaşamak istemeleridir. Bu yüzdendir ki onlar için ayrı özel olarak bölmeler yapmak gerekir. Biz misali kendimizin bölgelerine gelen davetsiz misafirler gibi pek hoş karşılanmayabilirler. Başta dediğimiz gibi çok hassas balıklardır, ürkütmeye gelmez.