Debriyaj Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Debriyaj Aksamı

Leyland Debriyaj Aksamı

            Leyland Traktörler, çiftçinin tarladaki en büyük gücü olma niteliğine sahip olarak üretilir ve çiftçilerin hizmetine sunulurlar. Üstün teknolojiyle ve üstün kaliteyle üretilmiş olan Leyland traktörler her ne kadar dayanıklı tarım aletleri olsalar da belirli bir süre sonra yedek parça değişimine ihtiyaç duyarlar. Çünkü traktörler çeşitli parçaların bir araya gelmesi sonucunda oluşurlar ve her parçanın belirli görevleri vardır.

            Bu parçaların üstlendikleri görevleri en sağlıklı şekilde yerine getirebilmeleri için üretildikleri belirli bir özellikleri ve dayanıklılık süreleri vardır. Belli bir süre sonrasında çeşitli görevler üstlenen parçalar karşılaştıkları aşınmalar, kırılmalar ya da benzeri pek çok surum sonrasında üstlendikleri görevleri yerine getiremez hale gelirler. Sonuçta da traktörlerden gereken verimliliği elde edebilmek için traktör yedek parça ihtiyacı doğmaktadır. Ancak traktörden en yüksek verimliliği elde edebilmek için orjinal traktör yedek parça kullanmaya tercih etmenizde büyük fayda olacaktır.

 Debriyaj Aksamı Nedir ve Ne İşe Yara 

            Manuel nitelikteki vitesli aracınızda vitesin nasıl geçtiği ve debriyaja basıldığında nasıl bir süreç yaşandığı ile ilgili konu hakkında bilgi sahibi olduğunuzda debriyaj aksamının görevini çok daha iyi anlaya bilirsiniz.

 Debriyaj Aksamının Çalışma Prensibi

            Aracın vites aksamı hemen hemen motordan bağımsız bir konumda ve parçalardan meydana gelmektedir ve bu parçaların tamamı şanzıman olarak tabir edilirler. Manuel vitesli araçlar için vites kutusu olarak da adlandırılırlar. Şanzıman motora bağlı bir durumdadır ancak debriyaj aksamı motor ve şanzıman arasında bir konumda yerini almaktadır. Debriyaj aksamı balata ve debriyaj bilyasından meydana gelmektedir. Debriyaja basıldığında mevcut hidrolik merkez ya da halat aracılığıyla çatala, bilya ya ve bilyadaki baskı şemsiyeleri üzerine baskı gerçekleşir.

            Baskı ve volan arasında konumlanmış olan balata gerçekleşen olaylar zinciri sonucunda boşa çıkar ve motor ile şanzıman arasındaki tüm bağları koparmış olur böylece vitese geçiş yapabilirsiniz. Daha sonra debriyajdan ayağınızı kaldırdığınızda volan ve baskı arasına balatayı sıkıştırıp tekrar gücü şanzımana iletirsiniz. Böylece şanzımandaki güç difransiyele ve akslar aracılığı ile de tekerleklere ulaşır.

            Debriyaj aksamı araçlarda sağlıklı bir çalışma ortamı sağlar. Debriyaj aksamı bozuk olan araçların sağlıklı kullanımından söz edilemez. Bir traktörün verimliliğini uzun süre koruyabilmesi için periyodik bakımlarının aksatılmadan düzenli olarak yapılması çok önemli bir konudur.