Direksiyon Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Direksiyon Aksamı

Leyland Direksiyon Aksamı

            Tekerlekli araçlarda direksiyon aksamı oldukça önemlidir. Tekerleklerin dönmesini direksiyon adı verilen otomobil parçası sağlar. Aracın yön kontrolü tamamen direksiyon adı verilen bu önemli parça sayesinde gerçekleştirilir. Bu yazımızda direksiyon aksamı nedir, direksiyonun nasıl çalıştığına, direksiyonun hangi görevleri üstlendiğine değineceğiz. Özellikle tarım ile uğraşan vatandaşlarımız için de traktör yedek parça konusunda leyland traktörlerin direksiyon aksamları ve buna ait bazı yedek parçalar, direksiyonlarının nasıl çalıştığı, bozulduğu zaman nasıl tamir edilebileceği gibi önemli konular yer almaktadır. Bunların hepsine tek tek değinebilmek bu yazımızda mümkün olmasa da elimizden geldiğince açıklamaya çalışacak ve sizleri bilgilendireceğiz.

 Direksiyon Nedir?

            Görünüşte basit bir çemberi andırsa da bir araç için hem çok önemli olması hem de işleyiş şekli itibari ile basite alınabilecek bir parça değildir. Dönüş hareketlerinde direksiyon çevrildiği zaman içerideki tekerleğe vermiş olduğu dönme açısı ile dışarıdaki tekerleğe vermiş olduğu dönme açısı arasında önemli farklar bulunmaktadır. Sadece bir tek alet, aslında tek bir döndürme komutu verildiği halde her iki tekerleğe de farklı açılar yani farklı mesajlar gönderebilmekte ve bu şekilde aracın kontrolünü sağlayabilmektedir. Çalışma yapısı oldukça karmaşıktır ve sanıldığı kadar kolay değildir.

 Direksiyon Nasıl Çalışır?

            Direksiyonların karmaşık ve zor olan çalışma yapısını basitleştirerek ve okuyucuyu detaylarda fazla boğmadan anlatmaya çalışalım. Yalnızca bu karmaşık çalışma sisteminin birbiri ile çok önemli bağlantılara sahip olduğunu ifade etmek bile aslında direksiyon sistemlerinin nasıl çalıştığına dair insana bilgi verebilmektedir. Traktörlerde de direksiyonların çalışma sistemi, tekerleklerle arasındaki bağlantısı aynıdır. Yalnızca direksiyon simidi adı da verebileceğimiz direksiyon, araçların boyutlarına göre çap olarak değişkenlik göstermektedir.

            Direksiyon sisteminin kusursuz olduğunu anlatmak için şunu bilmek gerekmektedir. Direksiyonu çevirdiğiniz zaman sistem her iki tekerleği de aynı açıda döndürüyor olsaydı U dönüşlerinde ve virajlarında dışarıdaki teker dönüşünü tamamlamak için içerideki tekere paralel olarak yan yana sürtünecek ve bu biçimde dönecekti. Bu durumda aracın tekerlekleri çok kısa sürede aşınacak ve araç dengesizleşerek güvensiz dönüşler meydana gelecekti. Leyland traktör yedek parça sayesinde traktörünüz için bütün yedek parça ihtiyacınızı giderebilmeniz mümkündür.