Hidrolik Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Leyland Damper Çıkış Borusu
Leyland Damper Çıkış Borusu
Giresun-Şebinkarahisar
200,00
Oktay Özdemir
İlan Tarihi : 24.10.2022
Leyland hidrolik beyin
Leyland hidrolik beyin
Kocaeli-Darıca
900,00
Oktay Özdemir
İlan Tarihi : 25.04.2022
Leyland Hidrolik S Boru
Leyland Hidrolik S Boru
Giresun-Şebinkarahisar
300,00
Oktay Özdemir
İlan Tarihi : 15.02.2022
Leyland hidrolik beyin
Leyland hidrolik beyin
Giresun-Şebinkarahisar
2.500,00
Oktay Özdemir
İlan Tarihi : 12.06.2021
LEYLAND 154 HİDROLİK PİSTON
LEYLAND 154 HİDROLİK PİSTON
Adana-Aladağ(Karsantı)
15,00

Hidrolik Aksamı

Leyland Hidrolik Aksamı

            Leyland hidrolik aksamı hakkında verilebilecek bilgiler oldukça karmaşıktır. Çünkü direksiyon sistemleri fazlasıyla karışık ve anlatımı uzun, anlaması da bazen, özellikle teknik anlamda bilgisi olmayanlar için zor olabilir. Zira her gün işimize, okulumuza gitmek için çalıştırmakta olduğumuz araçların çalışma sistemleri ile çok da fazla yakından ilgilenmeyiz. Bizler için asıl önemli olan aracın kapısını kapatıp kontağı çalıştırdığımız zaman çalışıyor olması, direksiyonun sorunsuz bir biçimde dönmesi ve tekerleklere problemsiz etki etmesi, gaz, fren ve debriyaj üçlüsünün çalışmasında da herhangi bir sıkıntı yaşanmamasıdır. Bu yazımızda araçlardaki hidrolik aksamı ele alacağız, özellikle traktör yedek parça kategorisinde sayabileceğimiz traktör leyland hidrolik direksiyonunun kullanıcıya sağladığı sürüş avantajlarına yer vereceğiz.

 Direksiyon Sisteminin Çalışma Şekli

            Bir araçta yer alan en ana parçalardan biri olarak bilinen direksiyon aslında gözüktüğü ya da sanıldığı kadar kolay bir parça değildir. Direksiyon türlerinde bir mil üstüne bağlanmış olan direksiyon simidi, kendisine dik dişli bir düzeneği çevirir ve tekerleklerin dönüş hareketini sağlar. Bu sisteme de dişli çubuk dişli çark düzeneği adı verilir. Tüm araçlarda yani binek arabalar, kamyonet, minibüs, traktör, jip gibi araçlarda bu direksiyon sistemi kullanılır. Sistemde bir pompa sayesinde hidrolik sıvı ile çalıştırıldığı vakit buna direksiyonun hidrolik aksamı adı verilir. Temeline baktığımız zaman aslında tamamen aynıdır. Mil üzerinde yer alan dişli çark döndüğü zaman buna bağlı bir şekilde tekerleğin de yönlendirilmesi sonucu çalışmış olur.

 Traktörlerde Hidrolik Direksiyon

            Traktörlerde de son zamanda hidrolik direksiyon kullanımı yaygınlaşmıştır. Hidrolik direksiyon için traktör yedek parça seçenekleri arasında bütün parçalarını bulabileceğiniz ve teknik servis imkânına sahip olabileceğiniz hidrolik direksiyon aksamı sayesinde direksiyonun dönüş ağırlığı ciddi ölçüde ortadan kalkmaktadır. Tarım ile uğraşan herkesin için, traktör kullanan herkes için hidrolik direksiyon sayesinde sağlanmış olan kolaylıklar insandaki güç harcamasını önemli ölçüde etkiler. Çünkü örneğin virajlarda ya da U dönüşlerinde direksiyonu çevirirken kollarınıza binmekte olan yükün çok daha azaldığını ve virajları artık çok daha kolay alabildiğinizi göreceksiniz. Yedek parçalarını da daima temin edebileceğiniz ve en fazla birkaç gün içinde geri alabileceğiniz hidrolik traktörlerinizle iş yükünüz azalacak.