Mazot Donanım Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Leyland enjektör memesi
Leyland enjektör memesi
Kocaeli-Darıca
800,00
Oktay Özdemir
İlan Tarihi : 26.05.2022
Leyland Mazot Rakorları
Leyland Mazot Rakorları
Kocaeli-Darıca
70,00
Oktay Özdemir
İlan Tarihi : 13.05.2022

Mazot Donanım Aksamı

Leyland Mazot Donanım Aksamı

            Mazot donanım aksamı aracın motor bloğu içerisinde bulunan yanma odasına sürekli ve ölçülü vaziyette mazot taşımasını sağlayan elemanların tümü olarak tanımlanmaktadır. Bu elemanlar mazot boruları enjektörler, pompa, mazot otomatiği, mazot boruları olarak öne çıkmaktadır. Her elemanın kendine has görevleri mevcut vaziyettedir. Mazot donanım aksamı üzerinde hasar meydana gelmesi durumunda aracın çalıştırılması son derece tehlikeli olmakla beraber çevreye de büyük zararlar verebilmektedir. Bu sebeple de dikkatli davranılması hem araca hem de kişilere fayda sağlayacaktır.

 Mazot donanım aksamı elemanlarının görevleri nelerdir?

            Mazot donanım aksamının en önemli parçası elbette mazot pompasıdır. Pompa hangi enjektöre kaç barlık basınç ile yakıt pompalanacağını mekânik olarak tespit ederek sürekli ve gaz pedalında ki değişimlere göre artırıp azaltmakla görevlidir. Mazot boruları ise depo pompa ve enjektörler arasında pompanın çektiği kadar mazotun taşınmasında görevli elemanlardır.

            Enjektörler ise motor bloğu üzerinde sabitlenmeleri ile yanma odasında bulunan atmosferik havaya mazotun belli miktarda enjekte edilmesini sağlarlar. Bu sayede yanma olayı gerçekleşerek aracın hareket etmesi sağlanır. Tüm leyland modelleri için bütün parçalar aynı olmamaktadır. Dikkatli davranılması fayda sağlayacaktır.

 Mazot donanım aksamında hasar nasıl oluşur?

            Özellikle de filtrenin belli aralıklar ile temizlenmemesi ve ya değiştirilmemesi durumunda kısa zaman içerisinde pek çok parça bundan etkilenecektir. İlk etki pompa üzerinde oluşan yük olarak tarif edilebilmektedir. Leyland modelleri üzerinde bu sorunlar minimum düzeyde olsa da dikkatli davranılmalıdır. Traktör yedek parça ürünleri arasında bir diğer mazot donanım elemanı ise mazot otomatiğidir. Bu elemanın aşırı ya da az mazot çekmesi durumunda araçta muhtelif hasarlar meydana gelebilir. Arıza nedeni genellikle kalitesiz yakıt yakılması olarak görülmektedir.

 Hangi mazot çeşidi mazot donanım aksamını korur?

            Traktör yedek parça ürünlerinin daha uzun ömürlü kullanılması için üretici firmanın tavsiyeleri en güvenli alternatif olarak gösterilmektedir. Riayet edilmesi kişileri ve araçları koruyacaktır. Son zamanlar da gittikçe kullanımı yaygınlaşan ağır metallerden oluşan ve içeriğinde yanık yağda bulunduran yasa dışı yakıtların kullanımı araç üzerinde çok ciddi ve kalıcı hasarlara neden olmaktadır.