Rulman Ve Burç Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Rulman Ve Burç Aksamı

Leyland Rulman Ve Burç Aksamı

            Dayanıklı tarım makineleri arasında yer alan Leyland tarafından üretilmiş olan traktörler, çiftçinin zorlu şartlarda bile yılmaz yardımcısı olmaya devam ediyor. Leyland traktörle oldukça dayanıklı ve kaliteli tarım araçları olarak çiftçilerin tarım hayatlarında yerini almıştır. Leyland traktörler uzun süre her türlü tarım ortamına ve farklılık gösteren ihtiyaçlarda çiftçilerin dostu olma özelliğine sahiptir. Ancak ne kadar dayanıklı bir yapıya sahip olurlarsa olsunlar Leyland traktörler de belirli sürelerde bir ömre sahiptirler.

            Özellikle belirli süreler sonrasında traktör yedek parça gerekliliği ortaya çıkar. Bunun sebebi bir traktör hangi marka olursa olsun ve ne kadar dayanıklı olurlarsa olsunlar belirli parçaların birleşmesi sonucu ortaya çıkan bir tarım aracı olan traktör belirlenen periyotlarda bakıma hatta parça değişimine ihtiyaç duyar. Traktör yedek parça ihtiyacı doğmasının nedeni çoğunlukla belirli süreler sonrasında mevcut parçaların aşınarak artık üstlendikleri görevi yerine getirememeleri ya da kırılmaları veya çeşitli şekilde hasar görmeleri sonucunda ortaya çıkar. Ancak traktör yedek parça tercihi gerçekleştirirken mümkün olduğunca orjinal parçaları kullanmaya özen göstermek daha doğru bir seçim olacaktır. Çünkü 0 uyum ve dayanıklılık için her zaman en doğru tercih orjinal yedek parça kullanımı gerekir.

 Rulman Nedir ve Ne İşe Yarar?

            Rulman bir diğer adıyla Bearing nedir ve ne işe yarar sorusunu şu şekilde cevaplamak mümkün. İç ve dış bilezikler arasında yuvarlanma özelliğine sahip olan makara, bilya vs. olan parçalar aracılığı ile sürtünmeleri minimum düzeyde olacak şekilde çalışan ve döner hareketlerle büyüklüğüne ve şekline göre değişik yükler taşımakta olan makine parçalarıdır. Rulmanlar sayesinde makine elemanları yuvarlanarak hareket ya da iş ürettiğinde ortaya çıkan sürtünmeleri minimum düzeylere indirgerler ve daha az enerji tüketimi sağlarlar. Rulmanlar dikey ya da yatay biçimde çalışabilirler. Bu durumun olabilmesi için ise radyal ya da eksel rulmanlar olarak ifade edilirler.

 Burç Aksamı

            Teknik yapıdaki demir aksamların birbirlerine sürtünmesini engellemek ve boşlukları doldurmak maksadıyla kullanılan sarı renkli, karbon, plastik gibi çeşitli malzemelerden üretilen bir motor parçasıdır. Burç aksamı sayesinde motordaki sürtünmeleri engelleyerek uzun ömürlü bir kullanım sağlarlar. Rulman ve burç aksamı motoru koruyucu nitelikteki parçalardır. Rulman ve burç aksamı tercihlerini mümkün olduğunca orjinal yedek parçalar olarak temin etmek önemli bir konudur.