Likoma incisi

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Likoma incisi

            Haplochromis serranoides latince ismidir likoma incisinin. Malawi gölünde derin kayalıklarda yaşamayı seven bu balık türü güzelliği ile akvaryumlarınıza ayrı bir güzellik katar. Likoma incisi Afrika bölgesinde bulunmaktadır. Erkek olanlar 18 santimetreye kadar, dişiler ise 15 santimetreye kadar büyüyebilir. Davranış biçimleri ise kendi türlerine karşı çok agresif, diğer türlere ise agresiftir. Bu balıklar için en iyi PH seviye Aralığı 7,5 ile 8,5 arasındadır. Sularının sıcaklıklarını ise 24 ila 26 derece arasında ayarlamak gerekir. Su seviyesinin ortalarında ve tabanında yaşamayı tercih eden bu balıkların akvaryumlarını da iyi seçmek gerekir.

            Bu balık türleri en az 1,5 metrelik akvaryumlarda yaşamalıdır. Koruma alanları 1,5 ile 2 metre arasında olduğundan dar akvaryumlarda daha saldırgan olabilirler. Dekorlarında kayalık taşları kullanılabilir. Özellikle bu taşların saklanma yerleri olursa daha iyi olacaktır. Bu şekilde bir akvaryum bulunduğu takdirde likoma incisi kendi türünden diğer bireyleri aynı akvaryumda besleyebilirsiniz.

            Bir erkeğe 3 dişi şeklinde bir strateji uygulanmalıdır. Erkek sayısı dişi sayısından fazla olur ise kavgalar kaçınılmaz olacaktır. Beslenme şekilleri etçildir. Canlı yemler ile beslenmesi en uygun beslenme şeklidir. Likoma incisi dondurulmuş yem ile beslenmeli, eğer bulunamıyor ise karides, balıketleri ve ya midyede verilebilir.

            Üreme dönemi için erkek ve dişi için ayrı bir akvaryum olması uygun olacaktır. Erkek dişiye çiftleşme sırasında zarar verebileceğinden büyük bir akvaryum ve dişinin saklanmasını sağlayacak kayalıkların ve saklanma yerlerinin olması çok iyi olur. Bir defa çiftleşmeden ortalama 50 ya da 60 civarında yumurta elde edilebilir. Yavruların doğumundan sonra birbirlerini yememesi için küçük büyük ayrımı yapılması çok iyi olacaktır.

            Dişilerin küçük olması halinde erkek bunu yiyebilir. Bunun için özel önlem alarak dişiyi güven altına almak ve boy farkı bulunan yavruların ayırılması uygun olacaktır. Balıklar âleminin Afrikalısı bu balık türü akvaryumunuzda severek besleyeceğiniz bir tür. Siz de bu türün beslenme ve bakım konusunda titiz davranmanız halinde, likoma incisi beslemeyi severek yapacağınızdan emin olabilirsiniz.