Limon chiclid

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Limon chiclid

          Tanganyika gölünün bu sevimle balıklarını akvaryumlarında beslemek isteyenler güzel bir tercih yapmış demektir. Rengi ve şekli ile akvaryumlara renk katan limon chiclid balıklarını siz de akvaryumunuza katmak isteyebilirsiniz. Neolamprologus leleupi Latince adını kullanan bu sevimli balıklar tanganyika gölünün kayalık bölgelerinde yaşamayı severler. Taban seviyesinde yüzmeden hoşlanan bu balıklar özen gösterebileceğiniz güzelliğe sahipler.

            Kesinlikle balık tutkunlarının araştırdığı bu tür iyi bakıldığı takdirde gelişimini güzel bir şekilde yaparak göz doldurur. Limon chiclid kendi türlerine karşı ve diğer türlere karşı orta seviyede agresif davranışlar sergilerler. Güzel görünümü ile size sakin görünebilecek bu balıkları tek ya da büyük akvaryumlarda diğer türler ile tercih edebilirsiniz. Tanganyikanın güzel ev sahipleri akvaryumlarda aynı ortamı isteyebilirler. Bunun için uygun ortam ve yaşam koşullarını sağlamak önemlidir.

            Limon chiclid etçil beslenme şekli ile hayatına devam eder. Canlı yemler ya da kurutulmuş hayvansal gıdalar ile beslenebilirler. Erkek ve dişiler kolay ayırt edilebilir bu türlerde. Erkek dişisine göre daha iri yapılıdır. Bunun yanında dişide üreme zamanlarında şişerek beyaz renge dönüşebilir. Limon chiclid uygun akvaryum koşullarında yaşatılmalıdır. 24 derece ile 26 derece sıcaklıktaki sularda bakılması gereken bu tür 7,5 ya da 8,0 PH seviyelerinde su içerisinde daha uzun süre yaşarlar.

            Sularının sertliği 12 ile 15 DH arasında olması gerekir. En küçük 100 litre olan akvaryumlarda daha rahat yaşarlar. Bu balık en fazla 10 santimetreye kadar büyüyebilir. Dişiler üreme bakımından verimlidir. Üreme döneminde 100 ile 200 yumurta arasında üreme yapma özelliğine sahiptirler.

            Bu sayede daha fazla yavruya sahip olabilir balık severler. Kayalıklarda yaşamayı seven bu tür için akvaryumlarda bu şekilde bir ortam ayarlamak daha iyi olacaktır. Açık renkli kumları tercih edebilirsiniz. Testi koyabilirsiniz akvaryumlara ters çevrilmiş bir şekilde. Yem konusunda sıkıntı çıkarmayacak bir tür olan limon chiclidler akvaryumlara güzel bir görüntü kazandırır. Sempatik balık türlerinden olan bu türü balık severler mutlaka akvaryumlarında bulundurmalı. Limon chiclid ilanlarımıza aşağıdan bakabilirsiniz.