Lor peyniri

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Lor peyniri

Lor Peyniri Nedir?

Artan hastalıkların ve sağlık sorunlarının en büyük düşmanı organik gıdalardır. Organik gıdalar kullanımları ve beslenme tarzının düzenlenmesi sonucu bireyler sağlıklı vücutlara sahip olabilirler. Organik besinler genel olarak hem yetiştirilirken hem de işlenirken besinlerin genetik yapılarıyla oynanılmamış olan besinler olarak açıklanabilir.

Besinlerin Genetikleri İle Nasıl Oynanabilir?

Günümüzde teknolojinin gittikçe güçlenmesine bağlı olarak besinlerin genetik düzenleriyle oynanma yolları da çoğalmıştır. Örneğin besinlerin içlerine hormon enjekte edilerek besinlerin en kısa sürede büyümesi sağlanmaktadır ancak bu durum besinleri daha da zararlı hale getirmektedir. Bu nedenler kişiler organik besinlere yönelerek belki de en doğru şeyi yapmaktadır.

Organik Besinlerde Doğallık

İster bitkisel olsun ister hayvansal olsun her besin besleyici ve doğal olmalıdır. En besleyici besinlere örnek olarak da süt ürünleri gösterilebilir. Süt ve süt ürünlerinden üretilen her türlü besin son derece faydalıdır. Bu besinlere örnek vermek gerekirse süt, peynir ve yoğurt verilebilmektedir. Özellikle peynir her gün yeterli miktarda alınması gereken bir besindir. Peynir türlerinden lor peyniri ise son derece faydalı bir besindir.

Lor Peyniri Nasıl Yapılır?

Lor peyniri, peynir altı suyunun katılaştırılması ile elde edilen bir peynir türüdür. Lor peyniri peynir yapımından sonra arta kalan peynir altı suyunun yaklaşık olarak 90 santigrat decerede ısıtılmasıyla oluşturulur. Isıtılan peynirin katılaşması ve pıhtılaşması sonucu bu katı tabaka ve peynir altı suyu bez torbalar içine alınır. Bez torba sayesinde peynir altı duyu akar, katı tabaka bez içerisinde kalır. Sonuç olarak ortaya çıkan malul maddenin ise kısa süre içerisinde tüketilmesi gerekir.

Lor Peyniri Çeşitleri

Son derece besleyici bir süt ürünü olan lor peynirinin birçok türü bulunmaktadır. Bu türler genel olarak üretim yapılan bölgenin adını almaktadır ancak gerek iklimsel farklılıklar gerekse de hayvan türlerinde olan değişiklikler sonucu üretilen lor peyniri farklı olmaktadır. Lor peyniri türlerine örnek vermek gerekirse en popüleri olan Trakya Lor peyniri örnek verilebilir. Bunun yanında Marmara Loru, Antalya Loru, Kopanisti, Bayburt ve Erzurum Göğermiş Loru örnek verilebilir.