Malawi

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Malawi

           Balıklar âleminin sevimli cikletleri akvaryumlarda en çok tercih edilen türlerden birisi. Afrika bölgesinde Malawi gölünün kumluk ve kayalık bölgelerinin geçiş alanlarında yaşamayı benimsemiş olan malawi türü 8 ile 20 metre civarlarında yaşam seviyesi belirlemiştir. Fakat her seviyede yüzme özelliğine sahiptir bu türler. Malawi türünde erkekler 12 santimetre, dişiler ise 7,5 santimetreye kadar gelişim gösterebilirler.

            Uygun boyutlarda seçilecek akvaryumlarda diğer türler ve kendi türleri ile barış içerisinde yaşayabilir. Bu tür akvaryum boyutlarına göre agresif tavırlar sergiler. En az 1 metre boyutta akvaryum seçimi en küçük olan akvaryum olarak seçilmelidir. Cinsiyet ayrımı yapılabilecek bir türdür. Erkekler yetişkinleştikçe metalik sarı renge bürünmeye başlar. Dişiler gri, bej ve yeşil renklere sahiptir.

            Beslenme şekilleri genellikle etçildir. Fakat iyi bir besin ile otçul olarak da beslenebilir. Kıyılmış karides, balıkların etleri ve ya midye yiyebilen malawi türü için renklendirici yem kullanımını unutmamak gerekir. Malawi yemek konusunda pek sıkıntı çıkarmaz. Akvaryum seçiminden bahsetmiştik. Akvaryumlarını en az 1 metre olarak almanız gerekir. Tabandan tavana kadar arka tarafı taşlar ile süslenmek gerekir ki bu ona akvaryumun bütün alanını kullanma imkânı sağlar.

            Genelde taşlık bölgeleri seven bu türün akvaryumu ona göre hazırlanmalıdır. Bitki türleri ile süsleme yapabilirsiniz. Malawi bitki türlerine zarar vermeyecektir. Bu tür akvaryumda iki erkek olması liderlik kavgasına neden olabilir. Bir erkek iki dişi seçimi en ideal olandır. İki erkek bulundurmamanız gerekir.

            Üreme için akvaryumda dişinin saklanabileceği yer olmalı mutlaka. Erkek dişiye çiftleşme sırasında zarar verebilir. Bunun önlenmesi için dişinin kaçıp saklanacağı alanlar olmalıdır. Dişi çiftleşmeden sonra bir taşın üzerine yumurtalarını bırakır. Bu taş düz bir taş olabilir. Dişiyi üreme sırasında yumurtaları ağzında tutacaktır. Bunun için dişiyi başka bir akvaryuma almayın. Bu onun yumurtaları ağzından atmasına neden olabilir.

            Malawi beslemek çok zor bir işlem değildir. Siz de malawi beslemek istiyorsanız yukarıdaki sizler ile paylaştığımız bu bilgilere dikkat ederek rahatça besleyebilirsiniz. Malawi ilanlarımıza aşağıdan bakabilirsiniz.