Mantı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Ankara Altındağ
Ankara Altındağ
Ankara-Altındağ
0,01
Evren mavili
İlan Tarihi : 22.10.2018
Kayseri Mantısı
Kayseri Mantısı
İstanbul-Güngören
35,00
Ebru Bunsuz
İlan Tarihi : 02.02.2017

Mantı

Mantı

Yemeklerin baş tacı olan mantı tek başına bir ana yemektir. Hamur parçacıklarının içinde et olan yemek yöresel yemek adındaki ismini Kayseri’den dolayı almaktadır. Yapması emek isteyen ama yemesi çok lezzetli olan mantı ve mantı çeşitleri her geçen gün çoğalmaktadır. Her ne kadar çoğalsa da taklitler aslını yaşatır sözü gerçekliğini kaybetmemektedir.

 Mantı denildiğinde de ilk akla gelen şehir genelde Kayseri olmaktadır.  Yöresel lezzetlerin başında gelen mantı şimdi birçok mantı evlerinde yapılıyor olsa da Kayseri şehrinin kadınlarının elinden çıkmadığı sürece yiyenler gerçek lezzetini alamamış demektir.

Mantı Nerenindir ve Neden Yöresel Bir Yemeğidir?

Mantının doğuş yeri Kayseri’dir. Kayseri mantısı organik gıdalar içinde yer almaktadır. Ama gerçekten Kayseri de hanımların elden sıkma mantısı orijinal olabilmektedir. Birçok mantı yapmakta olan şehirlerimiz bulunmaktadır ama Kayseri kadar ufak ve lezzetli yapan başka şehir yoktur.

Dillere destan, şiirlere konu olan Kayseri mantısı Kayseri şehrinin simgesi haline gelmiştir. Ve en orijinal mantı sadece Kayseri de yapılabilmektedir. Su, yumurta, tuz ve un ile harmanlanan hamur hafif sert kıvamda olarak yoğrulmaktadır. Sonra 1-2 mm kalınlığına gelene kadar açılır. Ufak kareler halinde kesilir. İçerisine kıyma soğan toz biber ve reyhan atılarak kıymalı iç harç hazırlanır. Her kareye alacağı kadar kıymalı iç konularak 4 köşesi mantı şeklinde sıkılır. O kadar ufak boyuttadır ki servis kaşığına 40 adet mantının sığdığı test edilmiştir.

Artık günümüzde o kadar çok mantı çeşitleri vardır ki, her şehir kendilerine göre uyarlamışlardır. Ama Kayseri mantısına sahiplenen çok olsa da hala günümüzde mantının önüne Kayseri eklenmektedir.

Mantı Çeşitleri Nelerdir?

Kayseri mantısı denildiğinde akla gelen tek çeşit etli mantı olanıdır. Ama daha çok mantı ve mantı çeşitleri bulunmaktadır. Mantı hamuru hepsinde hemen hemen aynıdır. Sadece içine yapılan harç ve mantı kesim boyutu ile katlaması farklılık göstermektedir. Her bir çeşidin farklı lezzeti ve farklı pişirme tekniği bulunmaktadır.

İç Anadolu bölgesi genelinde Kayseri başta olmak üzeri birçok şehirde mantı yapılmaktadır. Ama daha önce bahsettiğimiz gibi taklitleri aslını yaşatmaktadır.