Marul Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Marul Tohumu

Marul Tohumu

Marul tohumu ekimi, dikimi ve hasat zamanı hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilmeniz mümkün. Marul tohumu hangi aylarda ve mevsimlerde ekilir ve ekim sırasında toprağın nasıl olması gerekir? Hadi gelin, tüm bu soruların cevaplarını birlikte verelim.

Marul Tohumu Nasıl Ekilir? 

Marul tohumu ekiminin ilk ve en önemli aşaması, tohum seçimidir. Marul tohumlarının binlerce çeşidi vardır. Bunlar arasından hem kalitelisini hem de çok daha uygun şartlar altında yaşabileni bulmanız gerekir. Eğer, kaliteli bir marul tohumunuz var ise; çok daha kaliteli hasatlar sizleri bekliyor olacaktır. Marul tohumu ekilir iken toprakta inilecek olan mesafenin fazlası ile ayarlanması gerekir. Genel itibari ile 0,5 ve 1 cm arasında bir toprak, tohum mesafesi uygun görülür.

Marul Tohumu Hangi Mevsimde Ekilmelidir?

Marul tohumu ekmek için en uygun mevsimi seçmeniz, tohumunuzun toprağı benimsemesi ve hasat vermesi açısından büyük önem taşır. Marul tohumu ekimi yalnızca kış ayları için uygun değildir. O da toprağın çok fazla donmaya meyilli olması ile açıklanıyor. Sizler; ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında marul tohumunuzu gönül rahatlığı ile ekebilirsiniz.

Marul Tohumlarının Çimlendirilmesi Nasıl Olmalıdır?

Sebze tohumlarının büyümesi ve yeşillenmesi farklı süreçlerin geçmesi ile olur. Bu alamda; marul tohumunun nasıl çimlendirilmesi gerektiğini bilmiyorsanız mutlaka bu başlığı sonuna dek okumanızı öneriyoruz.

  • Marul tohumlarının ilk olarak bir nemli bezde bekletilmesi gerekir. Bu hal; tohumun çok daha fazla yeşillenmeye meyilli olduğunun bir göstergesi olarak sizleri bekler.
  • Toprak ısı derecesinin mutlaka on ile yirmi derece aralığında seyreden herhangi bir rakamda olması beklenir.
  • Tohumlarınızı toprağın içerisine bıraktıktan sonra üzerlerini mutlaka bir streç film yardımı ile kısa süreli olarak sarın. Sarım işleminden evvel, nemlendirici spreyde kullanabilmeniz uygundur.

Marul Tohumlarının Gübrelenmesi Ve İlaçlanması Hakkında

219 tohumun mutlaka, gübrelenmesi ve ilaçlanması gerekir. Bu bağlamda; ekilen tohumun mutlaka gübrelenme ile desteklenmesi gerekir. Ve tercihe göre; bitkinin canlanmasını destekleyici ilaçlama süreçlerinin de başlatılması herhangi bir sorun teşkil etmez.