Akson Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Akson Grubu

Massey Ferguson Akson Grubu

 Massey Ferguson Akson Grubu Nedir?

            Tüm küçük ve büyük araçların hareketli aksamlarında bulunan parçalardan birisi de akson grubu olmaktadır. Aracın iki ön lastiklerde, iki arka lastiklerde olmak üzere araç üzerinde dört adet akson grubu bulunmaktadır. Bu akson grubu, aracın teker kısmında bulunan ve bir kemik gibi, jant ile amortisör kısmını birbirine bağlan bir işlevde çalışmaktadır. Oldukça sert bir yapıda olan ve oldukça sağlam metal alaşımlarının karışımından oluşan akson grubu, her araç ve model için birbirinden farklı boyutlarda üretilmektedir ve akson grubu için standart bir ölçü bulunmamaktadır. Genellik ile hareket halinde olan ve aracın teker bölmesinde bir köprü gibi duran akson grubu oval bir ana bölme ve iç içe geçmiş milli, tırtıklı hareketsel yapılardan oluşmuştur.

 Massey Ferguson Akson Grubu Ne İşe Yarar?

            Tüm araçlarda farklı şekillerde tasarlanan akson grubu, tarım araçlarında da farklı bir yapıda olmaktadır. Özellik ile massey ferguson firmasını üretmiş olduğu ve tüm dünya çiftçileri tarafından sevilerek kullanılan, massey ferguson traktör modelleri gibi araçlarda akson grubu oldukça büyük olmaktadır. Aynı zamanda hem arka tekerler, hem de ön tekerlerin boyutlarının farklı olması nedeni ile iki farklı grupta, dört adet akson grubu; traktör modellerinde kullanılmaktadır. Aracın hareketli kısım ve aksamından olan teker bölmesinde yer alan akson grubu, amortisör ve jant kısmını birbirine bağlayan ve arada oluşan bölmenin sağlamlaştırılmasına yarar. Bunun yanında aracın hareketliliğini amortisör bölmesi ile birleştirerek araç üzerinde oluşan baskının aktarılmasında da yardımcı olmaktadır.

 Massey Ferguson Akson Grubu Yedek Parçaları Nelerdir?

            Sıklıkla yüksek dereceli çarpışmalar olmadığı sürece yıllarca, ilk gün gibi işlevini sürdürebilen akson grubu, traktör yedek parça ve servislerinde kolay temin edilemeyen traktör yedek parça ve aksesuarları arasında yer alıyor. Tekerler üzerinde oluşan sert çarpma ve hasarlar sonucunda kırılabilen veya çatlayan akson grubu için sunulan yedek parça ağlarında: kalın mil ince kafa, ince mil ince kafa, akson kaması, akson kıl keçe, akson kovanı, akson rot kolu, akson, akson somunu, akson taban pulu, akson üst rot kolu bulunmaktadır.