Arka Aks Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Arka Aks Grubu

Massey Ferguson Arka Aks Grubu

 Massey Ferguson Arka Aks Grubu Nedir?

            İstisnasız tüm araçlarda bulunan ve aracın hareket dokümanında önemli bir yere sahip aksamlardan birisi de arka aks grubu olmaktadır. Otomobil, kamyonet, kamyon, minibüs, traktör, tarım araçları, tır gibi her türlü araçta bulunan, motor gibi iki tekerli araçlarda ise daha farklı bir yapıda tasarlanan arka aks grubu arkadan çekişli araçlarda, aracın arka kısmında yer almaktadır. Motorlardan aktarılan gücün tekerlere ulaşması esnasında büyük bir rol paylaşan ve teknik olarak tekerlerin hizasında jant bölmesinin arkasında yer almaktadır. Fazla büyük ebatlara sahip olmayan arka aks grubu, arkadan çekişli araçlarda arka bölmede ve birden fazla çark ile birlikte oluklu millerden oluşmaktadır.

 Massey Ferguson Arka Aks Grubu Ne İşe Yarar? 

            Arka aks grubu tüm arkadan çekişli araçlarda bulunduğu gibi, massey ferguson firmasının arkadan çekişli olarak üretmiş olduğu massey ferguson traktör modellerinde de bulunmaktadır. Motordan şafta oradan da diferansiyele aktarılan hareket enerjisi, diferansiyelden aks grubuna aktarılır ve bu güç arka aks grubundan tekerlere aktarılır. Araç yapısında hareket enerjisinin tekerlere aktarımında büyük rolü olan arka aks grubu aynı şekilde aracın bir denge mekanizması olarak da görev alır. Aracın tasarımına özel olarak yer alan arka aks grubu, özellik ile traktör modellerinde, aracın kaldırma kuvvetinde oluşturacağı dengesizliği dengelemek ve aracın hareket etmesini veya devrilmesini engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Bu anlamda arka aks grubunun araç için önemi büyüktür.

 Massey Ferguson Arka Aks Grubu Yedek Parçaları Nelerdir?

            Kimi zaman araç üzerinde bulunan traktör yedek parça ve aksesuarları zarar görmekte ve bu parçaların değiştirilmesi gerekmektedir. Bu anlamda araç içerisinde zarar görebilen traktör yedek parça ve aksesuarlarından birisi olan arka aks grubunun zarar görmesi sonucu araç çalışamaz hale gelmektedir. Genellik ile fazla baskıdan, orantısız debriyaj ayarından veya dış etkenlerden aldığı zararlar ile eğilen arka aks grubu işlemini yitirebilir. Bu durumlarda kullanılması üzerine, piyasa üzerinde; arka aks dişli pulu, arka aks dişlisi, arka aks keçe yatağı, arka aks kovanı, arka kısa aks porya başta olmak üzere pek çok yedek parça bulunmaktadır.