Ayak Ve El Gaz Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Ayak Ve El Gaz Aksamı

Massey Ferguson Ayak Ve El Gaz Aksamı

            Motor aksamı fosil yakıtları yakmak suretiyle enerjiye çevirir. Fakat bu işlem yalnızca motor çalışması ile gerçekleşmemektedir. Bu nedenle motorlu taşıtların hareket kabiliyetlerini kazanabilmesi için birçok sistemin ve aksamın organize çalışmasını da beraberinde getirmektedir. 

 Gaz Aksamı Nedir? Ve Nasıl Çalışır?

            Bunlardan önemli bir işleye sahip olan aksamı ise araçlara göre değişmekle birlikte ayak ve el gaz aksamı denilen, fosil yakıtı motora istenilen miktarda göndermesine yarayan sistemdir. Bu aksam sayesinde motora gidecek yakıt belirlenir ve bu durumun doğal sonucu olarak motorun çalışma temposu belirlenir.

            Hemen hemen her araç sisteminde aynı olan gaz aksamı, gaz pedalı yoluyla yönetilir ve çoğu zaman sağ ayakla kontrolü sağlanır. Bununla birlikte otomobil ve traktör yedek parça üreten firmalar ve üreticiler, bazı motorlu araçlarda gaz pedalı el ile de kontrol edilmekle birlikte günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte otomatik gaz (hız sabitleyici) sistemi ile birlikte aracı sabit bir hızda tutan elektronik bir sistem de devreye girmiştir.

  Massey Ferguson Traktör Gaz Aksamı

            Traktörün çiftçilik ve hayvancılık işlerinde kullanıldığı var sayıldığında çoğunlukla sabit bir devir ile sürekli çalışma ihtiyacı doğar. Gerek çift sürme işlemi sırasında gerekse hasat toplama esnasında uzun süren ve sürekli çalışma gerektiren işlemlerde uzun süre gaz pedalına ayaklarımızla basmamız mümkün olmamaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak sabitlenebilen ve aynı oranda gaz vermeye yarayan bir sistem ihtiyacı doğmaktadır.

            Massey Ferguson Markası başta olmak üzere birçok traktör üreticisi firma ve traktör yedek parça üreten firmalar sabit kalabilen bir gaz sistemleri üzerine çalışmış ve bunun sonucunda ayak ve el gaz aksamı bir arada olduğu sistemi geliştirmişlerdir. Böylelikle uzun süren iş temposu esnasında sabitlenebilen el ve ayak gaz aksamı ile traktör sahibi çiftçiler kendilerini zorlayan bu durumdan kurtulmuşlardır.

 Traktör Yedek Parça ve Aksamı Bulmak Kolay mı?

            Zorlu şartlarda ve sürekli çalışan traktörler için en önemli konulardan biri de traktör yedek parça bulma kolaylığıdır. Her an ihtiyaç duydukları traktörleri için yedek parçaları bulmak kolay olmalıdır. Bu konuda kolaylık sağlayan Massey Ferguson, traktörlerin ayak ve el gaz aksamı dâhil olmak üzere tüm traktör yedek parçası, bugün birçok yerde mevcuttur.