Çamurluk Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Çamurluk Aksamı

Massey Ferguson Çamurluk Aksamı

            Motorlu taşıtlar her ne kadar motor, elektrik, elektronik ve kaporta gibi aksamlardan oluşsa da aracın genelini oluşturan birçok parçadan oluşmaktadır.

 Çamurluk Aksamı Nedir? Görevi Nedir? 

            Her ne kadar motorlu taşıtlar için en önemli aksam, motor ve elektrik aksamı olsa da bazı şartlarda büyük önem taşıyan aksamlar da bulunmaktadır. Bu aksamlardan bir tanesi olan çamurluk aksamı, taşıtlarda, jant ve teker aksamının üst kısmını kaplayan ve tekerin çamur sıçratmasını engelleyen metal ve plastik parçalardan oluşmaktadır.

            Özellikle yağmurlu havalarda ve çamurlu yollarda, yollardaki kirli suyu ya da zemindeki çamurun sıçramasını engelleyen çamurluk aksamı, motorlu taşıtlar ve traktör yedek parça anlamında, motor aksamından çok sonra, bir ihtiyaç olarak eklenerek motorlu taşıtlarda yer bulmuştur. 

 Çamurluk Aksamının Traktörler İçin Önemi

            Özellikle stabilize yollarda ve kırsal kesimde büyük önem taşıyan çamurluk aksamı, traktör için de büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle çift sürme işlemi sırasında, çamurlu bir zeminde hareket etmek zorunda kalan traktörler, tarladaki çamuru olduğu gibi sürücüye sıçratma ihtimalinin yüksektir. Bu durum hem dönüş hızı ile sert bir şekilde sıçrayan çamurun insanlara zarar verecek hem de çalışma temposunu ciddi anlamda azaltacaktır. Bu da elde edilen zaman ve performans orantısını olumsuz etkileyeceğinden, çiftçilere zor anlar yaşatması muhtemeldir. Bu nedenle traktör yedek parça ve aksamı olarak diğer taşıtlarda duyulan ihtiyaçtan daha fazla öneme sahip hal getirmektedir.

 Massey Ferguson Traktörlerde Çamurluk Aksamı Nasıldır?

            Ülkemizde en çok kullanılan ve bu nedenle merak edilen sorulardan biri de Massey Ferguson Marka traktörlerin çamurluk aksamının kalite ve performansı olmuştur. Hemen hemen her köyde en az bir adet bulunabilecek bir sıklıkla kullanılan traktörler hali ile ülkemiz şartlarına ve kullanım koşullarına uygun olarak üretilmektedir. Çoğunlukla metal olan çamurluk aksamı sayesinde sağlamlığı ile kullanıcılara kolaylık sağlayan ve uzun yıllar dayanıklılığını koruyabilen çamurluklar, kaza gibi olumsuz durumlarda da olsa hasar alabilmektedir. Yedek parça noktasında büyük kolaylık sağlayan Massey Ferguson Markası, birçok serviste kolay bulunabilmektedir. Böylece yıllara meydan okuyan traktör yedek parça konusunda da sıkıntı oluşturmayarak çiftçilere kolaylık sağlamaktadır.