Conta Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Conta Aksamı

Massey Ferguson Conta Aksamı

Conta nedir nerede kullanılır?

            Contalar özellikle de aracın içerisinde bulunan sıvıların sızdırılmaması için kullanılan elemanlar olarak bilinmektedir. Contalar sızdırmazlığın yanı sıra birleştirme parçaları olarak da görev alırlar. Bu sebeple de oldukça önemli bir konumda hizmet vermektedirler. Montajları kesinlikle alanında uzman personel kadrosunca yapılmalıdır. Aksi halde ortaya istenmeyen kötü sonuçlu olayların çıkması olası bir vaziyettedir. Contalar motor bloğu üzerinde ve sıvıların olduğu yerlerde kullanılırlar. Metal ve kauçuk ya da ısıya dayanıklı yumuşak plastikten olabilirler. Bu tip contaların ısı değerleri ve ebat ölçüleri massey ferguson standartlarınca kişilerin bilgisine sunulmuş vaziyettedir.

 Metal ve kauçuk contalar nedir ne işe yarar?

            Metal contalar özellikle de motor bloğu ile silindir kapağının arasında bulunurlar. Bu durumun temel nedeni olarak ise ağır yük taşıması ve cıvata yüküne dayanabilmeleridir. Sızdırmazlık için kullanılan contalar yüksek ısılara dayanabilirler ancak bu ısı 100 celcius derenin üzerine çıktığında conta aksamı ciddi hasarlar alarak işlevini yitirir. Bu sebeple de dikkatli davranılması kişileri ve araçlarını koruyacaktır. Yumuşak kauçuk conta aksamı ile genellikle üst kapak üzerinde kullanılır. Daha hafif yüklere dayanabilmesinin yanı sıra çok daha sıkı bir sızdırmazlık sağlamaları nedeni ile oldukça önemli elemanlardır. Doğru model için doğru parçalar massey ferguson tarafından paylaşılmıştır.

 Contalar nasıl hasar alır?

            Contalar traktör yedek parça modelleri arasında en dayanıklı ürünlerden biridir. Ancak dikkatli kullanılmadıklarında kolaylıkla hasar alabilirler. En çok montajları sırasında hasar almaları nedeni ile alanında uzman bireylerin montaj işlemlerini yürütmesi önemli bir vaziyettedir. Contaların hasar almalarının bir diğer nedeni ise aşırı ısınmadır. Aşırı ısınma sonucu deforme olabilirler. Bu sebeple de işlevlerini yerine getiremeyerek sızdırmazlık özelliklerini yitirirler.

 Contalar onarılabilir mi?

            Conta tamiri söz konusu değildir. Çünkü yapıları bir kez bozulduğunda eski haline döndürülebilen elemanlar değildirler. Bu sebeple de traktör yedek parça modelleri arsından doğru elemanı seçerek sorun giderilebilir. Traktör yedek parça ürünleri arasında bulunan conta elemanlarının standart değerleri uyumlu olmayan contaları aracınıza monte etmeyiniz. Bu sayede hem aracınızı hem de bütçenizi korumuş olursunuz.