Debriyaj Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Ford Ferguson Fiat KİLO İŞİ SATILIKTIR
Ford Ferguson Fiat KİLO İŞİ SATILIKTIR
Samsun-19Mayıs(Ballıca)
18,00
ÖZKAN
İlan Tarihi : 12.12.2021

Debriyaj Aksamı

Massey Ferguson Debriyaj Aksamı

Debriyaj nedir?

            Debriyaj aracın vites kutusu ile motor arasındaki hareket aktarma iletişimini keserek araya girer. Ardından aracın oluşturduğu hareket enerjisi ayarlanabilen bir hızda araya girerek istenilen dişli üzerine aktarma elemanı olarak tanımlanır. Bu elemanın hareketi aktardığı dişliler vites olarak adlandırılır.

 Debriyaj ne işe yarar?

            Debriyajlar irtibat kesme elemanı olmanın yanı sıra aracın çok daha hassas bir şekilde hareket etmesine olanak sağlayan elemanlardır. Bir diğer önemli tarafı ise aracın motor freni yapabilmesine olanak sağlamalarıdır. Ancak motor freni yüksek devirler için düşük vitesler ile kullanılmalıdır. Aksi halde dişlinin üzerinde oluşan mukavemet dişlinin parçalanmasına neden olacaktır. Bu sebeple de araç tekrar çalışmayacaktır. Doğru debriyaj modeli için massey ferguson gerekli ölçüleri paylaşmış vaziyettedir.

 Debriyaj nasıl bozulur?

            Debriyaj aksamı ürünlerinin işlevini yitirmesi için illa ki bozulması gerekmez. Tükenen traktör yedek parça modelleri arasında yer almaları sebebi ile kullanım ömürleri söz konusu vaziyettedir. Kullanım ömrünün dolması durumunda araç içinde bulunan debriyaj pedalı hissizleşecektir. Aracın debriyaj ömrü massey ferguson tarafınca paylaşılmış vaziyettedir. Debriyajın bozulmasına etki eden faktörler genellikle de yanlış kullanımlar kaynak oluşturur. Çünkü debriyaj vites değiştirme görevini esas olarak üstlenir. Sürekli olarak motor frenine başvurulması baskı balata üzerinde ciddi yıpranma ve azalmaya neden olacağı için kısa sürede bozulacaktır.

 Debriyaj nasıl monte edilir?

            Debriyaj aksamı modellerinin monte edilebilmesi için öncelikle çevre cıvatalarının sökülmesinin ardından şanzıman sökülerek içerisinde ki eskisi çıkartılıp yerine yenisi takıldıktan sonra doğru tork ayarlaması yapılır. Bunun ardından eski yerine çevre cıvataları sıkılarak aracın vites ayarları kontrol edilir. Ancak bu işlemin kişilerce yapılması neredeyse olanaksızdır. Çünkü bahsi geçen elemanlar çok ağır olmakla beraber çok daha fazla deneyim isteyen işlerdir.

            Bu sebeple de alanında uzman kişilerin montaj yapması daha mantıklıdır. Herhangi bir traktör yedek parça modelinin seçilmesinin ardından doğru olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için tork değerlerine bakılabilir. Bu sayede de araçların yanlış parçalar sebebi ile hasar alması önlendiği gibi kişilerin de zarar görmesi engellenmiş bir konuma taşınacaktır.